لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۴

حذف سهمیه ارزی موجب بیکاری صدها کارگر کارخانه نساجی جلفاکاران شد


در پی بحران ارزی در ایران و اعلام سیاست های جدید ارزی دولت، صدها کارگر کارخانه نساجی جلفاکاران شغل خود را از دست دادند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، یکشنبه ۱۸ شهریور گزارش داد که با حذف سهمیه ارز ۴۲۰۰ تومانی، این کارخانه امکان خرید و واردات مواد اولیه را از دست داده و خطوط تولید آن از کار افتاده اند.

یکی از مدیران کارخانه به این خبرگزاری گفته است که حدود ۲۰۰ کارگر به دلیل از کار افتادن دو خط تولید بیکار شده اند و تا روز چهارشنبه به دلیل تعطیل شدن کامل این کارخانه، تمام ۵۲۰ کارگر آن شغل خود را از دست خواهند داد.

کارخانه نساجی جلفاکاران در منطقه ارس به تازگی سهمیه دلار ۴۲۰۰ تومانی خرید مواد اولیه خود را از دست داده است و باید این مواد را با دلار ۸۰۰۰ تومانی بازار ثانویه خریداری کند. مدیران این کارخانه اعلام کردند که تامین مواد اولیه با این قیمت از توان آنها خارج است و تصمیم به تعطیلی خطوط تولید گرفتند.

بحران افزایش شدید قیمت ارز در ایران که در پی خروج آمریکا از برجام شدت گرفت، موجب گرانی شدید کالاهای وارداتی و تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی شده است.

بیکاری کارگران واحدهای تولیدی که تامین مواد اولیه آنها به واردات وابسته است در حالی رخ می دهد که در یک سال اخیر کارگران بسیاری از کارخانه های و مراکز تولیدی به دلیل مشکلات صنفی دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG