لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

نرخ دلار در بازارهای مختلف ایران در محدوده ۱۰ هزار تومان ماند


کمتر از یک هفته پس از آغاز به کار سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی ایران، نرخ ارز در بازار متشکل (بازار ثانویه) و صرافی ها بار دیگر بالا رفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها از بازار ارز تهران، معدود صرافی های فعال، روز یکشنبه ۲۱ مرداد نرخ خرید دلار را حدود ۱۰۲۰۰ و فروش تا ۱۰۳۰۰ تومان اعلام کردند.

البته نرخ فروش دلار برخی از صرافی ها به ۱۰۴۰۰ هم رسید.

بر اساس سیاست های ارزی اعلام شده در هفته گذشته، نرخ خرید و فروش ارز در صرافی ها باید حدود یک درصد بالاتر از نرخ معامله شده در بازار متشکل(بازار ثانویه) باشد.

برخی وبسایت‌های خبری گزارش دادند که روز یکشنبه نرخ خرید دلار در بازار متشکل ۱۰۰۵۰ تومان و نرخ فروش آن، ۱۰۲۰۰ تومان بود.

دلار در بازار ثانویه در حالی بیش از ۱۰ هزار تومان معامله شد که هفته گذشته همزمان با آغاز این بازار، دلار در محدوده ۸ هزار تومان خرید و فروش شده بود.

بازار ثانویه یا متشکل ارز، محل عرضه ارز صادرکنندگانی نظیر شرکت‌های پتروشیمی است. این ارز به واردکنندگانی که مجوز واردات از دولت دریافت کرده اند به فروش می‌رسد. صرافی های مجاز نیز می توانند ارز ارائه شده در این بازار و سامانه نیما را یک درصد گرانتر به متقاضیانی که شامل دستورالعمل بانک مرکزی باشند، بفروشد.

متقاضیان ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی از جمله خریدارانی هستند که صرافی ها مجاز به فروش ارز به آنها هستند.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد.

هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG