لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

قوه قضائیه: اخلالگران بازار سکه و ارز با بانک مرکزی هماهنگ بودند


همزمان با ادامه بحران ارز و سکه در ایران، سخنگوی قوه قضائیه بانک مرکزی ایران را متهم کرد که به صورت بی‌ضابطه ارز در اختیار افرادی قرار می‌داده که اکنون با اتهام اخلال در سیستم اقتصادی، بازداشت شده‌اند.

غلامحسین محسنی اژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه روز شنبه ۶ مرداد به خبرنگاران گفت که متهمی که به «سلطان سکه» معروف شده از بانک مرکزی ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۵۱ میلیون یورو گرفته بود و بنا به اعترافاتش بخشی از ارز دریافتی را « بیش از قیمت بازار» فروخته است.

این مقام ارشد قضایی می‌گوید که بانک مرکزی به سوال‌های قوه قضائیه درباره مکانیزم در اختیار قرار دادن این میزان ارز و چگونگی نظارت بر فروش آن در مجرایی خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز پاسخ نداده است.

همزمان بانک مرکزی ایران بهای دلار دولتی را از ۴۲۰۰ تومان به ۴۴۰۳ تومان افزایش داده است. پیش از این مقامات دولتی وعده داده بودند که نرخ این دلار تغییر نخواهد کرد و مشکلی برای تامین دلار وجود نخواهد داشت.

با این حال افشای فساد در اعطای ارز دولتی به برخی افراد و شرکت‌ها و اعتراف مقامات دولتی به ناکارآمدی سیاست‌های ارزی، در نهایت منجر به تغییر رئیس بانک مرکزی شد و عبدالناصر همتی جانشین ولی‌الله سیف شد.

همزمان دستگاه قضایی ایران هم در تلاش است تا با دستگیری افرادی که آنها را اخلالگر اقتصادی می‌نامد، از گسترش نابسامانی بازار سکه و ارز جلوگیری کند.

نابسامانی در بازار سکه و ارز ایران به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام اوج گرفته و جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا این آشفتگی را گسترش بخشیده است.

گزارش شده که در بازار غیررسمی ارز تهران هر دلار آمریکا به حدود ۹۵۰۰ تومان هم رسیده و پیش‌بینی می‌شود با بازگشت تحریم‌های نفتی این قیمت بار دیگر افزایش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG