لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

بانک ها با خودروسازان توافق کردند؛ اعطای وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید خودرو


تولید پژو در کارخانه ایران خودرو
تولید پژو در کارخانه ایران خودرو

برخی از خبرگزاری ها در ایران از طرح تعدادی از بانک ها برای اعطای وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید خودرو خبر داده اند.

در حالی که اعطای تسهیلات بانکی مصوب دولت برای خرید خودرو در سال گذشته با انتقاد بسیار مواجه شده بود، انتشار گزارش‌هایی درباره اعطای وام‌های بسیار سنگین تر برای خرید خودرو خبرساز شد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که به تازگی برخی از بانک ها و موسسات مالی برای اعطای وام ۱۰۰ میلیون تومانی با خودروسازان توافق کرده اند. این وام که در بیلبوردهای شهری برای متقاضیان تبلیغ می‌شود فعلا برای دو مدل خودرو پرداخت می‌شود.

مشتری خرید خودرو برای اخذ این وام که به سقف صد ‌میلیون تومان می‌رسد، باید ٣٠ درصد هزینه خرید را نقد پرداخت کند، ٧٠ درصد مابقی به صورت تسهیلات در اختیار وی قرار می‌گیرد. دوره بازپرداخت تسهیلات سه تا پنج‌ساله بوده و با سود ٢٠ درصد بازپرداخت خواهد شد.

این تسهیلات در حالی اعطا می شود که بسیاری از منتقدان اقتصادی پرداخت چنین وام هایی را نوعی "رانت" برای خودروسازان ایران می دانند، به ویژه این که خودروهای تولیدی آنها از کیفیت بالایی برخوردار نیست.

از سوی دیگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی در حالی پیشنهاد می شود که بسیاری از شهروندان از دریافت وام ۱۵ میلیونی مصوب بانک مرکزی ناتوان هستند، بسیاری از بانک ها کمبود منابع را دلیل پرداخت نکردن وام ۱۵ میلیون تومانی اعلام می کنند.

دولت ایران سال گذشته یک بسته "رونق اقتصادی" را به اجرا گذاشت که بر اساس آن بانک ها موظف شدند برای خرید خودرو مبلغ ۲۵ میلیون تومان به خریداران وام با بهره ۱۶ درصد پرداخت کنند. بر اساس این طرح در مدت کوتاهی ۱۳۰ هزار دستگاه خودرو پیش فروش شد تا صنعت خودروسازی ایران از رکود خارج شود.

XS
SM
MD
LG