لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

اعلام غیره منتظره پایان فروش قسطی خودرو از سوی بانک مرکزی


در حالیکه بانک مرکزی ایران توقف فروش اقساطی وام خودرو را با سقف ۱۱۰ هزار خودرو اعلام کرده است، گزارش ها حاکی از آن است که آمار فروش خودرو در روز شنبه از ۱۳۰ هزار دستگاه فراتر رفته است.

آبان بانک مرکزی روز شنبه در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد که شبکه بانکی در طرح فروش مدت دار خودرو، تنها نسبت به پرداخت تسهیلات برای فروش ۱۱۰ هزار خودرو متعهد است. در نامه بانک مرکزی آمده است: "تامین مالی تولیدات آتی خودروسازان میسر نیست."

طرح فروش قسطی (مدت دار) خودرو یکی از اقدامات دولت ایران در قالب طرح خروج از رکود است. بر اساس این طرح، سیستم بانکی ایران برای خرید خودرو توسط شهروندان وامی ۲۵ میلیون تومانی با بازپرداخت ۴ تا ۷ سال و با سود ۱۶ درصد ارائه می کند.

بانک مرکزی ایران در حالی محدودیت فروش خودرو در چارچوب طرح دولت را اعلام کرده است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی شرکت های ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز بزرگ ایران، فروش خودرو در قالب این طرح در پایان ساعات کاری روز شنبه ۲۳ آبان، یعنی ۶ روز پس از شروع، از ۱۳۰ هزار دستگاه گذشت.

از سوی دیگر اعلام محدودیت برای پرداخت تسهیلات در حالی اعلام شده است که پیشتر علی اصغر میرمحمد صادقی، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی، اعلام کرده بود که پرداخت تسهیلات برای خرید خودرو سقفی ندارد. او گفته بود که سقف پرداخت تسهیلات بسته به تقاضا شناور است. علاوه بر این اعلام شده بود که اجرای این طرح تا ۶ ماه یعنی تا اوایل اردیبهشت سال آینده ادامه داشته باشد.

فروش مدت دار خودرو که از روز نخست خود در روز دوشنبه ۱۸ آبان با استقبال شهروندان مواجه شد، واکنش های مختلف گسترده ای را شبکه های اجتماعی و در میان مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا در پی داشت.

برخی از مخاطبان این طرح را مناسب ارزیابی کرده اما بیشتر مخاطبان به دلیل کیفیت پایین و قیمت بالای خودروهای تولید داخل، استقبال از این طرح را موجب تداوم پایین ماندن کیفیت خودروهای ایرانی دانستند.

XS
SM
MD
LG