لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

یک اقتصاددان: طبقات فقیر، فقیرتر شده‌اند و سه دهک پایینی شرایط وخیمی دارند


فقر در ایران
فقر در ایران

مرتضی افقه، اقتصاددان، در گفت‌وگو با دیده‌بان ایران اعلام کرد که بررسی‌های جدید نشان می‌دهد شش دهک درآمدی در ایران دچار فقر هستند و بیش از نیمی از جمعیت ایران فقیر تلقی می‌شوند. او همچنین گفت که سه دهک از این شش دهک در فقر مطلق هستند.

افقه با تاکید بر اینکه سهم هزینه خوراک و مسکن در سبد خانوار ایرانی شبیه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته نیست، گفت که تورم شدید در ایران باعث شده است که بسیاری از مردم حتی قادر به تامین هزینه‌های اولیه خود نباشند.

او گفت که این امر منجر به ریزش شدید طبقاتی شده است و طبقات متوسط و فقیر را تحت فشار قرار داده است.

افقه همچنین تصریح کرد که چشم‌اندازی برای کاهش تورم در ایران وجود ندارد. او گفت که سیاستگذاری‌های اشتباه دولت و تحریم‌های خارجی باعث شده است که بنیان‌های اقتصادی ایران به شدت آسیب ببیند.

افقه گفت که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شوند، تورم بالا در ایران همچنان ادامه خواهد داشت. او گفت که تنها راه حل واقعی برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران، اصلاحات ساختاری در اقتصاد است.

خبرگزاری ایلنا ۱۶ شهریور در گزارشی به وضعیت تورم و اقتصاد خانوارها پرداخت و نوشت که سبد معیشت حداقلی در کمترین حالت ممکن با اضافه شدن هزینه‌ مسکن در تهران بیش از ۲۳ میلیون تومان و در کلانشهرهای صنعتی مثل مشهد، اصفهان و تبریز، بین ۲۰ تا ۲۲ میلیون تومان است.

این در حالی است که دولت ابراهیم رئیسی مدعی کاهش تورم و بهبود شاخص‌های اقتصادی است. سخنگوی دولت سیزدهم روز پنجشنبه ۵ مرداد مدعی شد که ابراهیم رئیسی به خاطر گرانی‌ها «شبها خواب» ندارد.

XS
SM
MD
LG