لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

حال ناخوش ایران همزمان با روز زمین


دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه

کارشناسان محیط زیست درباره احتمال نابودی بسیاری از منابع طبیعی در ایران هشدار می‌دهند.

مصطفی فدایی پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «فقر و بیکاری در مناطق شهری و روستایی از عوامل عمده تخریب منابع طبیعی کشور است.»

وی با اشاره به شکست برنامه های دولت برای احیای دریاچه ارومیه افزود: «نبود معیشت جایگزین برای کشاورزان منطقه به مانع بزرگی برای جلوگیری از برداشت های بی رویه از منابع آب های سطحی و زیرزمینی حوزه دریاچه ارومیه تبدیل شده است. این پژوهشگر، حفر چاه های عمیق و برداشت بیش از حد از آبهای زیرزمینی را از دیگر عوامل نابودی دریاچه ارومیه دانست و تصریح‌کرد:« زنگ خطر فرو نشست زمین هم در ایران به صدا در آمده و اگر دولت و دیگر نهادها فکری به حال چاه های غیر مجاز نکنند فرو نشست به معضل بزرگی در کشور تبدیل می‌شود.»

چند روز قبل هم رسانه های ایران از قطع ۳۰۰ اصله درخت در جنگلهای گلستان خبر دادند. رییس کل دادگستری گلستان در واکنش به این رخداد گفت: «این درختان بدون طی تشریفات قانونی قطع شده‌اند.» استان گلستان به دلیل حجم بالای قطع درختان و فرسایش خاک همواره با سیلاب های ویرانگر روبرو بوده‌است.

در تهران هم شهرداری تعدادی درخت قدیمی پارک چیذر را قطع کرد . گفته می‌شود، قطع این درختان با هدف ساخت پارکینگ برای امامزاده محل و خدمت به یک مداح معروف صورت گرفته ‌است.

این در حالی است که گرد و غبار در استانهای مختلف و تخریب زیست بوم میانکاله به بهانه ساخت مجتمع پتروشیمی از اخبار پربحث رسانه های ایران در هفته های گذشته بوده است.

XS
SM
MD
LG