لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

بحران آلودگی هوا در مناطق نفت خیز ایران و نارضایتی مردم، مقامات را نگران کرده است


مقامات ایران سخت تقلا می کنند تا بحران فزاینده ناشی از آلودگی هوا در مناطق نفت خیز ایران را کنترل کرده و به خواست مردم حساسیتی نشان بدهند که پیش از اعتراضات ضد حکومتی دی ماه سابقه نداشته است.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: در پی توفان گرد و غبار جمعه گذشته، دود و مه زرد رنگی جنوب غربی خوزستان را فرا گرفته و باعث تعطیلی مدارس، ادارات و افزایش انتقادات از دولت در رسانه های محلی شده است. تا کنون ۱۵۳۰ نفر به دلیل مشکلات تنفسی بستری شده اند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، می گوید مقام ارشدی را به منطقه اعزام می کند. رهبر جمهوری اسلامی هم بودجه ای را برای مقابله با ریزگردها تایید کرد.

دینا اسفندیاری، کارشناس مرکز علوم و مطالعات امنیتی کالج سلطنتی لندن، می گوید تصمیم گیری سریع مقامات نتیجه اعتراضات اخیر است.

به باور اسفندیاری هر چند کنترل آلودگی کار ساده ای نخواهد بود، اما «آن ها می توانند به سرعت به نمایش های روابط عمومی دست بزنند تا به مردم نشان بدهند، صدای شما را شنیدیم و برای حل این مشکلات به هر کاری دست خواهیم زد.»

خوزستان سال ها از بدی آب و هوا رنج برده است، اما تغییر وضعیت اقلیمی و کاهش آب رودخانه ها ناشی از مدیریت ضعیف، باعث شده منطقه غیر قابل زیست شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG