لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

نخست وزیر امارات خواهان لغو تحریمهای ایران شد


بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست وزیر امارات و حاکم دبی گفته است جامعه بین الملل باید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را کاهش دهد.

براساس توافق نامه ای که ماه نوامبر بین ایران و کشورهای غربی عقد شد ایران باید به ازای کاهش محدود تحریم های بین المللی، فعالیت های اتمی خود را کاهش دهد. براساس توافق ایران و قدرت های جهانی این موافقت نامه از روز ٢٠ ژانویه به مرحله اجرا در می آید.

شیخ محمد بن رشید آل مکتوم، نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دُبی روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی در مورد نظر او در ارتباط با فرا رسیدن زمان لغو تحریم ها، به شبکه «بی بی سی»گفت «به نظر من زمان آن (لغو تحریم ها) فرا رسیده، وقت آن رسیده که به ایران فضایی برای نفس کشیدن داده شود. ایران همسایه ماست و ما نمی خواهیم مشکلی پیش بیاید». او افزود «همه (از لغو تحریم ها) سود خواهند برد.

با وجود تحریم های دهه گذشته و تحریم های جدیدی که ایالات متحده و متحدان آن از اواخر سال ٢٠١١ و اوایل ٢٠١٢ لطمه های جدی به بدنه اقتصاد ایران وارد کرده اند، مقامات این کشور موفق شده اند تا بیشتر کالاها و محصولات مورد نیاز خود را از مسیر بازار پررونق و صادرات از این کشور تامین کنند.

اکثریت قریب به اتفاق مناسبات تجاری بین ایران و همسایه های عرب منطقه خلیج فارس از مسیر دبی انجام می شوند. ده ها هزار ایرانی در امارت دبی اقامت دارند.

شیخ محمد در مورد ادعای ایران در ارتباط با اهداف صلح آمیز و غیرنظامی برنامه اتمی کشور در این مصاحبه گفته است «به نظر من وقتی آن ها می گویند (انرژی اتمی) را فقط برای مصارف غیرنظامی تولید می کنند، راست می گویند».
XS
SM
MD
LG