لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

روند شیوع اعتیاد در ایران طی سه دهه اخیر «افزایشی» بوده است


در حالی که آمار رسمی حاکی از پایین آمدن سن اعتیاد به ۱۵ سال در ایران است، این بار دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر ایران از روند افزایشی شیوع اعتیاد در سه دهه از عمر ۴۰ ساله حکومت جمهوری اسلامی خبر داده است.

اسکندر مومنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران روز دوشنبه، ۲۵ آذرماه گفت که در چهار دهه گذشته «روند شیوع اعتیاد رو به افزایش بوده» است. تنها در دهه ۶۰ در ایران «کاهش شیوع اعتیاد در کشور » وجود داشته و در مابقی سال‌ها «مصرف مواد مخدر » افزایش داشته است.

پیش از این معاون اطلاعات و عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اعلام کرده بود که حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت ایران معتاد هستند، اگر به طور میانگین هر خانواده ایرانی چهار نفر عضو داشته باشد، متوجه می‌شویم که بیش از ده میلیون ایرانی با معضل اعتیاد به مواد مخدر درگیر هستند.

سازمان پزشکی قانونی ایران نیز در ادیبهشت امسال از افزایش ۲۰ درصدی مرگ بر اثر سوء مصرف موادمخدر و محرک در ایران خبر داده بود.

همچنین پیشتر ستاد مبارزه با مواد مخدر در مردادماه امسال اعلام کرده بود که سن اعتیاد در ایران به ۱۵ سالگی رسیده است.

براساس آمارهای رسمی ۱۶۵ هزار زن معتاد در ایران وجود دارد که از این تعداد ۱۲ درصد آنها بی‌خانمان و معتادان پرخطر بوده و همچنین ۵ درصد آن‌ها متاهل و دارای همسر معتاد هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG