لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۶۵ هزار زن معتاد در ایران وجود دارد

۱۶۵ هزار زن معتاد در ایران وجود دارد

معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: ۱۶۵ هزار زن معتاد در ایران وجود دارد، از این تعداد ۱۲ درصد آنها بی‌خانمان و معتادان پرخطر بوده و همچنین ۵ درصد آن‌ها متاهل و دارای همسر معتاد هستند.

وی در رابطه با آمار زنان متجاهر موجود در تهران هم اظهار کرد: آمارها متفاوت است یعنی نیروی انتظامی و پلیس مواد مخدر وجود بین هزار تا یک هزار و ۵۰۰ زن متجاهر را تخمین زده‌اند ولی ما معتقدیم که ۸۰۰ زن متجاهر بیشتر در تهران وجود ندارد.

وی درباره غربالگری زنان متجاهر هم گفت: تاکنون ۸۰۰ معتاد زن متجاهر غربالگری شده‌اند که سه نفر مبتلا به HIV و دو مورد زخم باز و دو مورد باردار در بین این زنان بوده است.

منبع: خبرگزاری آنا

سالانه حدود ۷۰۰ پزشک از ایران مهاجرت می‌کنند

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: بر اساس ارزیابی ما مهاجرت پزشکان در‌ سال و در حوزه عمومی حدود ۴۰۰ نفر و در حوزه ‏پزشکان متخصص هم بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر است. البته این آمار کاملی نیست؛ چراکه ما در آمارهایمان ‏به همه منابع دسترسی نداریم‎.

وی اضافه کرد: در سازمان نظام پزشکی حدود ۸۵ هزار پزشک عمومی شماره نظام پزشکی دارند، اما از این میان تنها حدود ۴۰ هزار نفر پروانه کار و طبابت گرفته‌اند؛ بنابراین قاعدتا تعدادی از این پزشکان یا به حرفه‌های دیگر روی آورده‌اند و یا از ایران خارج شده‌اند.

منبع: روزنامه شهروند

کاهش ۷۰ درصدی واردات ماشین‌های چاپ در سال ۹۸

دبیر انجمن واردکنندگان ماشین‌آلات نو و دست دوم، گفت: این روزها با توجه به رکود بازار در حوزه چاپ و نشر و بیکاری بسیاری از واحدهای صنفی بسیاری از واردکنندگان ماشین‌آلات چاپ نو و دست دوم طی ماه‌های اخیر دستگاهی به ایران وارد نمی‌کنند.

وی ادامه داد: به‌دنبال نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر و کاهش سفارش‌های چاپی، اکنون در میان چاپخانه‌داران تقاضایی برای تهیه و خریداری دستگاه‌های جدید وجود ندارد و بسیاری از فعالان این حوزه ترجیح می‌دهند که با دستگاه‌های قدیمی خود کار کنند.

این مقام مسئول افزود: در ماه‌های گذشته که ارز نیمایی برای ورود دستگاه‌های چاپ حذف شد، بسیاری از واردکنندگان با ارز اشخاص یا همان ارز آزاد اقدام به ورود ماشین کردند اما از آنجا که قیمت تمام شده بسیار بالا تمام می‌شد، این واردات کاهش زیادی داشته است.

وی تاکید کرد: می‌توانم به جرات بگویم که امسال در زمینه واردات ماشین‌آلات صنعت چاپ نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته‌ایم که رقم بسیار بالایی است.

منبع: روزنامه همشهری

تورم ۵۶ تا ۶۲ درصدی مواد خوراکی در یک سال اخیر

نرخ تورم کل ایران در تیر ماه ١٣٩٨ برابر ۴۰.۴ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۰.۱ درصد برای دهک اول تا ۴۳.١ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۵۶.۶ درصد برای دهک اول تا ۶٢.٨ درصد برای دهک دهم است.

هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٧.٠ درصد برای دهک اول تا ٣٨.٨ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ٠.٧ واحد درصد افزايش نشان می‌دهد.

منبع: مرکز آمار ایران

حقوق کارگران و بازنشستگان کفاف زندگی را نمی‌دهد

رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفت: حقوق پرداختی به کارگران، کشاورزان، بازنشستگان و کارمندان حتی کفاف هزینه سفره آنها را نمی‌دهد، چه برسد به اجاره مسکن، هزینه تحصیل و هزینه‌های متعددی که هر روز بر آنها بار می‌شود.

وی گفت: وضع بازنشستگان که همسان‌سازی برای آنها اجرا نشده، روز به روز بدتر می‌شود و صدای آنها بلندتر می‌شود لذا فراکسیون کارگری مجلس تقاضا دارد که مجدداً به این امر و وضع معیشتی کارگران و بازنشستگان رسیدگی شود.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

XS
SM
MD
LG