لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

یک مقام وزارت بهداشت از ارزش ۱۰ میلیون دلاری هر جراح گفت؛ پزشک برای خارجی‌ها تربیت می‌کنیم


مهاجرت پزشکان
مهاجرت پزشکان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به تشدید مهاجرت کادر درمان هشدار داده و گفته که زنگ خطر در این حوزه به صدا در آمده است و سیستم آموزشی و بهداشتی کشور عملا برای خارجی‌ها پزشک تربیت می‌کند.

روزنامه خراسان به نقل از محمد علی کیانی نوشته است که برخی از کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که دانشجوی پزشکی نگیرند و از همین پزشکانی بگیرند که آماده‌اند.

به گفته او هزینه تربیت یک دانشجوی پزشکی در ایران ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و استاندارد بین‌المللی یک و نیم میلیون دلار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به زیان‌های پنهان ناشی از مهاجرت کادر درمان اشاره کرده و گفته است یک جراح وقتی شروع به کار می‌کند ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد و ما همین را از دست می‌دهیم.

مهاجرت کادر درمان از ایران پس از اتمام محدودیت‌های همه‌گیری کرونا شدت بیشتری به خود گرفت و در طول اعتراضات سراسری مردم در پاییز سال گذشته به اوج رسید.

رصدخانه مهاجرت ایران در سالنامه مهاجرتی سال ۱۴۰۱ نوشت که دلایل افزایش مهاجرت ایرانیان به کشورهای دیگر به ترتیب شیوه حکمرانی، وجود فساد نهادینه‌شده در کشور، دستیابی به رفاه و امنیت بیشتر، وجود تبعیض‌های حرفه‌ای و اجتماعی، کیفیت زندگی بهتر در خارج کشور، نوسان قیمت ارز، تورم و شرایط اقتصادی، شرایط تحریم، سطح حقوق و دستمزد و بی‌ثباتی اقتصادی بوده است.

این موضوع بارها مورد تاکید مسئولان حوزه بهداشت و درمان نیز بوده است.

روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران در شماره شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه خود در ارتباط با «تازه‌ترین تحولات جامعه پزشکی» ایران، نوشت: تمایل «متخصصان» برای مهاجرت از «پزشکان عمومی» پیشی گرفته است.

دنیای اقتصاد با انتقاد از اینکه آمارهای دقیق و تفکیکی از سوی «نهادهای رسمی» انتشار نیافته، نوشت: مجموعه پزشکان و پرستارانی که سال گذشته از کشور خارج شده‌اند از «۱۰ هزار نفر» گذشته است.

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری ایران نیز ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱ به خبرگزاری «ایلنا» گفته بود که زمینه‌های «جذب و ماندگاری» پرستاران در کشور فراهم نشده «روزانه ۵ تا ۶ پرستار ایرانی» مهاجرت می‌کنند.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱ نوشت که ظرف یک‌سال گذشته ۱۶۰ متخصص قلب مهاجرت کرده‌اند و در همین مدت ۳۰ هزار کادر درمان از دانشکده‌های علوم پزشکی درخواست «نداشتن سوء پیشینه» داشته‌اند که مقصدشان عمان بوده‌است.

به نوشته این روزنامه ظرف چهار سال گذشته ۱۶هزار پزشک عمومی از کشور مهاجرت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG