لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان این هفته «بازگشایی» می‌شود


دیدار مقامات ایران و عربستان در پکن. آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد سفارت ایران در ریاض این هفته بازگشایی خواهد شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه اعلام کرد «در تکمیل روند اجرای توافقات دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو کشور» سفارت ایران در عربستان، سرکنسولگری جمهوری اسلامی در جده، و نمایندگی دائم ایران نزد سازمان همکاری اسلامی طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به صورت رسمی بازگشایی می‌شوند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

طبق اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، روز یکشنبه در تماسی تلفنی با سرپرست موقت سفارت ایران در ریاض در جریان آخرین وضعیت و برنامه‌ریزی انجام شده برای بازگشایی سفارت در ریاض و سرکنسولگری در جده قرار گرفت.

به دنبال حمله نیروهای وابسته به حکومت، به سفارتخانه و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، در سال ۲۰۱۶، که به نشانه اعتراض به اعدام «شیخ نمر» انجام شد، ریاض روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرد.

اما روابط میان دو رقیب منطقه‌ای در اسفند ماه گذشته و با میانجی‌گری چین و شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری این کشور، از سر گرفته شد و از آن زمان چند دیدار میان مقامات دو کشور انجام شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برقراری دیپلماسی میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران را در راستای روند تنش‌زادیی دانسته است.

XS
SM
MD
LG