لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

معاون وزیر امور خارجه ایران برای بررسی مذاکرات احیای برجام راهی بروکسل می‌شود


علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، عکس از آرشیو
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، عکس از آرشیو

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پیامی اعلام کرد که چهارشنبه این هفته در بروکسل در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام، گفت‌وگو می‌کند.

آقای باقری کنی دوشنبه سوم آبان در پیامی در توئیتر نوشت، روز چهارشنبه (پنجم آبان) با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل ملاقات می‌کند.

معاون وزیر خارجه ایران در این پیام نوشت که ایران مصمم به انجام مذاکرات برای لغو «کامل و موثر» تحریم‌ها، تضمین «عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران» و «ضمانت‌های معتبر برای عدم بدعهدی بیشتر» است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، نیز هفته پیش در کنفرانس خبری تلفنی خود، از همسویی اعضای گروه ۱+۵ در مورد این که مذاکرات احیای برجام باید از کدام نقطه شروع شود خبر داد.

ایران و ایالات متحده شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا در وین انجام داده است که در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. با وجود تشکیل دولت جدید، ایران هنوز تاریخ بازگشت خود به این مذاکرات را اعلام نکرده است.

آمریکا به ایران هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.

XS
SM
MD
LG