لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

گفتگوی نفتالی بنت و ولادیمیر پوتین در رابطه با سوریه و ایران


نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۲ آبان ماه در آغاز جلسه هفتگی هیئت دولت، در مورد دستاورد سفرش به مسکو و دیدار با رئیس جمهوری روسیه گفت، دو طرف درباره اوضاع سوریه و ایران صحبت کرده‌اند.

او همچنین در توئیتی به زبان فارسی نوشت: با ولادیمیر پوتین در مورد اوضاع سوریه گفتگو کردیم، چون از نظری روس ها «همسایه شمالی» ما شده‌اند و مهم آن است که ما این وضع حساس و پیچیده را بخوبی و بدون اشکالات اداره کنیم.

او با بیان این که پوتین از نیازهای امنیتی اسرائیل آگاه است گفت، ما درباره برنامه هسته‌ای رژیم ایران که پیشرفت آن همه را نگران کرده نیز صحبت کردیم.

اسرائیل از مخالفان سرسخت احیای برجام است، در حالیکه روسیه از اعضای گروه پنج به علاوه یک است که در مذاکرات احیای برجام شرکت دارد؛ مذاکراتی که بعد از برگزاری شش دور در وین، با وجود تشکیل دولت جدید ایران، هنوز متوقف مانده است. دولت ابراهیم رئیسی همواره می‌گوید که به زودی به میز مذاکره باز خواهد گشت.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز شنبه در توئیتی به کنایه نوشت: آیا کسی می داند معنی «زود» از نظر عملی چیست؟

وی امروز نیز در توئیت دیگری، «پایان موفقیت آمیز مذاکرات» را سریعترین و کارآمدترین راه برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران دانست و ابراز امیدواری کرد تهران به زودی به میز مذاکره برگردد.

XS
SM
MD
LG