لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

تلاش برای حمله به یک مخالف: تاکید دانمارک و تکذیب ایران


در حالی که مسئولان دانمارکی، ایران را متهم به تلاش برای ترور یک عضو گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در دانمارک می‌کنند، مقام‌های ایرانی ضمن تکذیب این مساله، گفته‌اند که چنین مسایلی برای «ایجاد بی‌اعتمادی و تنش میان ایران و اروپا» صورت می‌گیرد.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، با اشاره به این‌که رئیس‌جمهوری ایران «بلافاصله» بعد از انتشار خبر «دستور دادند تا بررسی کنیم که موضوع چیست»، گفت چنین مساله‌ای «خیلی مشکوک» است، چرا که به گفته او در آستانه ۱۳ آبان و اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران عده‌ای به دنبال آن هستند که «فضا را تغییر دهند» و در گفت‌وگوها میان ایران و اروپا درباره برجام «خللی ایجاد کنند.»

رئیس‌دفتر روحانی اضافه کرد که پس از مشخص شدن تحقیقات و بررسی‌ها، نتیجه آن اعلام خواهد شد.

هم‌زمان بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم گفت اروپا در حال حاضر نیاز به «هوشیاری بیشتر، دقت و آگاهی نسبت به اقدامات معاندین روابط فی مابین» دارد.

دانمارک روز سه شنبه ایران را متهم کرد که به دنبال حمله به مسئول یک گروه جدایی طلب (جنبش الاحواز) است که در این کشور زندگی می‌کند. رئیس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک خبر از بازداشت یک ایرانی- نروژی در همین زمینه داد. وزیر امورخارجه دانمارک هم گفت این کشور با اتحادیه اروپا در این زمینه گفت‌وگو خواهد کرد و خواستار اعمال تحریم‌ بر ایران به این دلیل شد.

دانمارک همچنین اعلام کرد که سفیر خود را از تهران فرا می‌خواند. به گزارش رسانه‌های ایران، سفیر دانمارک روز چهارشنبه پیش از ترک تهران به وزارت امورخارجه رفت. وزارت خارجه ایران در این دیدار نسبت به «واکنش‌های شتا‌ب‌زده سیاسی و رسانه‌ای برخی مقامات دانمارکی» اعتراض کرد.

در تحولی دیگر، خبرنگار شبکه ده تلویزیون اسرائیلی به نقل از یک مقام این کشور نوشت که موساد، سازمان امنیت اسرائیل، این اطلاعات را در اختیار دانمارک قرار داده است.

هم‌زمان حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، با اشاره به این‌که اتحادیه اروپا باید «هوشیار» باشد، نوشت که اتهام‌های مربوط به دخالت ایران در «به طور عجیبی» برنامه‌ریزی شده‌اند.

«لارس لوک راسموسن» نخست وزیر دانمارک روز سه شنبه ۸ آبان در حساب توییتر خود نوشت: «این که ایران یا هر دولت خارجی دیگری برای ترور در خاک دانمارک برنامه ریزی کند، کاملا غیرقابل قبول است.»

پیش از این وزیر خارجه آمریکا از دولت دانمارک برای بازداشت این فرد تقدیر کرد و در صفحه توییتر خود نوشته بود: «ما به دولت دانمارک به خاطر دستگیری یک آدم کش رژیم ایران تبریک می‌گوییم.»

این برای دومین بار در ماه‌های اخیر است که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران، متهم به دست داشتن در برنامه‌ای برای حمله یا ترور مخالفان خود می‌شوند. چند ماه پیش نیز جمهوری اسلامی متهم شده بود به دنبال بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بوده است. این اتهام از سوی ایران تکذیب شد، اما چند تن به اتهام دست داشتن در این حمله بازداشت شدند. از جمله بازداشت‌شدگان یکی از دیپلمات‌های ایرانی در اتریش است که متهم شده مواد منفجره در اختیار یک زوج قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG