لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

دانمارک: وزارت اطلاعات ایران برای حمله به مسئول یک گروه جدایی طلب برنامه داشت


وزیرخارجه دانمارک گفته است این کشور به اقدام ایران پاسخ خواهد داد.
وزیرخارجه دانمارک گفته است این کشور به اقدام ایران پاسخ خواهد داد.

رییس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک در یک نشست مطبوعاتی خبر داد که سیستم امنیتی ایران به دنبال حمله به مسئول یک گروه جدایی‌طلب ایرانی در دانمارک بوده است.

فین بورچ آندرسون، امروز سه‌شنبه هشتم آبان/ سی‌ام اکتبر، گفت سرویس اطلاعاتی ایران در پی این بود که به مسئول شاخه دانمارک گروه «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز‎» که در ایران با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود، حمله کند.

آندرسون اضافه کرده است که پلیس این کشور روز ۲۱ اکتبر یک شهروند نروژ که ریشه‌های ایرانی هم داشته است را بازداشت کردند.

مسئولان دانمارکی جزییات بیشتری درباره این مسئول که ساکن این کشور است، ارائه نکرده‌اند.

همزمان آندرس ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک، در صفحه توییتر خود نوشت اقدام ایران غیرقابل قبول است، دانمارک به این اقدام پاسخ خواهد داد و با دیگر کشورهای اروپایی برای اقدام متقابل علیه ایران، صحبت خواهد کرد.

ساموئلسون اضافه کرده است که وزارت خارجه دانمارک امروز یک کنفرانس مطبوعاتی در همین زمینه برگزار خواهد کرد.

این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که ایران از سوی کشورهای اروپایی به تلاش برای برخورد با مخالفان خود در خارج از کشور مواجه می‌شود.

در ماه‌های اخیر یک دیپلمات و چند ایرانی دیگر به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شده‌اند.

۳۱ شهریور ماه و در جریان برگزاری یک رژه نظامی به مناسبت آغاز جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، حمله‌ای تروریستی رخ داد که در آن ۲۵ نفر کشته و ۶۰ تن زخمی شدند.

در ساعات ابتدایی پس از این حمله‌گروه «الاحوازیه» مسئولیت آن را به عهده گرفت و مسئولان ایرانی نیز انگشت اتهام را به سمت این گروه گرفتند. با این حال پس از مدتی اعلام شد این حمله از سوی نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) انجام شده است.

یکی از سخنگویان این گروه به نام «یعقوب حر التستری» ساکن کشور دانمارک است. او در زمان حمله اهواز، با رسانه‌های مختلفی درباره این حمله گفت‌وگو کرده بود.

مسئولان ایرانی آن زمان به انتقاد از دانمارک پرداخته بودند که به گفته آن‌ها به «تروریست‌ها» اجازه می‌دهد آزادانه در خاک این کشور فعالیت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG