لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

ادامه اعتراض‌ها به «دادگاه نمایشی» پرواز اوکراینی؛ وکیل خانواده‌ها: دستور رسیده پرونده جمع شود


تجمع همدلی با خانواده‌های پرواز پی‌اس ۷۵۲ - آرشیو
تجمع همدلی با خانواده‌های پرواز پی‌اس ۷۵۲ - آرشیو

وکیل شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ با اعلام این که تعداد زیادی از خانواده‌ها از دادرسی عادلانه در پرونده ناامید شده‌اند، به «نقایص و ابهام‌های زیاد» پرونده اشاره کرد و گفت به نظر می‌رسد «دستور رسیده که پرونده به سرعت جمع شود.»

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل گروهی از خانواده‌های پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران در آسمان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند، با اعلام عدم همکاری بازپرس با او در این پرونده، به «انصاف‌نیوز » گفت در جلسه‌های اخیر متوجه شده وکیل متهمان به «اسناد فوق سری» نیز دسترسی داشته، اما امکان دسترسی به اسناد ساده پرونده نیز برای وکیل خانواده‌های شاکیان وجود نداشته است.

به گفته آقای علیزاده طباطبایی، برخی خانواده‌ها اکیدا معتقدند «هواپیمای اوکراینی عمدا هدف قرار گرفته»، با وجود این، با گذشت یک سال از شکایت، «هیچ اطلاعی از نحوه رسیدگی به پرونده و نحوه و شیوه کارشناسی نداشتیم» و «تعداد زیادی از خانواده‌ها از رسیدگی عادلانه به پرونده هواپیمای اوکراینی ناامید شدند و از ادامه پیگیری شکایت خود انصراف دادند.»

این وکیل دادگستری با طرح پرسش‌هایی درباره ابهامات پرونده گفت: «چرا صحنه جرم به هم خورده است؟ چرا ۱۸۰ صندلی هواپیما گم شده است؟ چرا وسایل بچه‌ها نیست و گم شده است؟ مگر می‌شود پاسپورت‌ها موجود باشد اما موبایل‌ها سوخته باشد؟»

پیش از این، محسن اسدی لاری پدر دو تن از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی گفته از اول فکر می‌کرده این اتفاق عمدی بوده و «برای ما مثل روز روشن است که چه کسانی این فاجعه را رقم زدند.»

بنا بر اعلام وکیل تعدادی از شاکیان، ۱۰ تن از نیروهای رده پایین نظامی کشور با اتهاماتی از جمله «قتل شبه‌عمد تا لغو دستور و اهمال در وظیفه» روبه‌رو شده‌اند و «شاید برای سه نفر از آنها حکم اعدام» صادر شود، اما «برای عده‌ای از مقامات عالی‌رتبه نظامی کشور قرار منع تعقیب» صادر شده است.

همچنین، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ روز چهارشنبه با «نمایشی» خواندن دادگاه، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اکثریت قاطع شاکیان دادگاه مذکور، پیش از پایان دادگاه نمایشی، با ذکر علل عدم صلاحیت دادگاه نسبت به استرداد شکایت و ترک دادگاه اقدام کرده‌اند.»

پیش از این نیز تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ اعلام کردند شکایت خود را به دلیل بی‌صلاحیتی و بی‌عدالتی دادگاه نظامی استان تهران پس گرفته‌اند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ در فاصله کوتاهی پس از برخاستن از فرودگاه، در آسمان تهران هدف شلیک موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران به مدت سه روز شلیک موشک به هواپیما را انکار کرد، اما سرانجام در ٢١ دی ۱۳۹۸ مسئولیت آن را بر عهده گرفت و تا کنون جلسه‌هایی را در دادگاه برای رسیدگی به پرونده شلیک به هواپیما برگزار کرده است.

XS
SM
MD
LG