لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

کرونا در ایران | فعالیت سینماها با ظرفیت ۱۰۰ درصدی؛ هشدار نسبت به «آرامش قبل از طوفان»


در روزهای گذشته آمار رسمی ابتلا و مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در ایران، روندی نسبتا ثابت را طی کرده است.

در شبانه‌روز گذشته، ۱۳۹ نفر دیگر جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست دادند. روز پیش از آن، این رقم ۱۷۳ نفر اعلام شد.

شمار مبتلایان در شبانه روز گذشته به ۶۴۲۴ نفر رسید. این در حالی است که در بیست و چهار ساعت پیش از آن، این رقم ۵۰۰۸ نفر بود.

از آن جایی که وضعیت شیوع ویروس در کشور ناپایدار است، عده زیادی از کارشناسان بهداشتی در مورد ترددهای نوروزی ابراز نگرانی کرده‌اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نسبت به «آرامش قبل از طوفان» هشدار داده است.

علیرضا زالی گفته است که در هفته‌های سوم و چهارم فروردین که مسافران نوروزی از سفر باز می‌گردند، ممکن است «شرایط متفاوتی را تجربه کنیم.»

رئیس شبکه بهداشت و درمان بندر انزلی نیز هشدار داده است که افرادی که در جریان ترددهای نوروز و یا حوادث چهارشنبه‌سوری به بیمارستان مراجعه کنند احتمال دارد در آنجا به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد.

همزمان، اکران نوروزی فیلم‌ها نیز آغاز شده است و بسیاری در مورد افزایش ابتلا در سالن‌های سینما در این دوران نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حالی که سازمان سینمایی ایران از فعالیت سینماها با ۷۵ درصد ظرفیت خبر داده بود خبرگزاری فارس به نقل از شورای صنفی نمایش گزارش داده است که سالن‌ها با ظرفیت ۱۰۰ درصدی کار خواهند کرد.

از طرفی، معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران، مصوبات جدید کمیته علمی کرونا در رابطه با واکسیناسیون را اعلام کرد. بر این اساس، بیماران بالای ۱۸ سال دارای ضعف سیستم ایمنی می‌توانند دز چهارم واکسن را تزریق کنند.

در این مصوبه آورده شده مسافرانی که به کشورهای خارجی سفر می‌کنند می‌توانند دز چهارم و پنجم واکسن‌های تأیید شده در کشور مقصد را تزریق کنند.

به این ترتیب، ایران جزو نخستین کشورهایی است که دز پنجم واکسن را تأیید می‌کند البته برای این کار نیاز به «رضایت کتبی» دارد.

از واکسن‌هایی که در ایران ارائه می‌شود، تنها سینوفارم و آسترازنکا تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را دارند.

[منبع: رسانه‌های ایران]

XS
SM
MD
LG