لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

کرونا در ایران | افزایش نقاط قرمز در نقشه رنگ‌بندی کرونا؛ آمار واقعی مبتلایان «بیش از پنج برابر» است


آمار رسمی مبتلایان روزانه در ایران بار دیگر افزایش پیدا کرد و به بالای ۳۵ هزار نفر رسید. آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد در شبانه‌روز گذشته، ۵۰ نفر نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند.

وزارت بهداشت ایران، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند.

نقشه جدید رنگبندی شیوع کرونا وزارت بهداشت نشان می‌دهد تهران، مشهد و ۸ مرکز استان دیگر نیز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

به این ترتیب، در حال حاضر ۴۲ شهر در وضعیت قرمز و ۱۴۲ شهر در وضعیت نارنجی هستند.

نقشه رنگبندی شیوع کرونا در ایران - اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت
نقشه رنگبندی شیوع کرونا در ایران - اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته است که آمار شبانه‌روزی ابتلا نشان می‌دهد هر ۳۰ ثانیه، یک نفر در استان فارس به ویروس کرونا مبتلا می‌شود.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی نیز از شکسته شدن رکورد شمار مبتلایان روزانه خبر داد. غلامرضا شریف‌زاده گفت این نخستین بار است که موارد مثبت روزانه در این استان چهار رقمی می‌شود.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری مهر گفته است که شمار بیمارانی که مبتلا هستند اما «گزارش داده نمی‌شود»، بیش از پنج برابر تعداد مبتلایانی است که در حال حاضر تشخیص داده می‌شوند. ابراهیم قادری گفت احتمال دارد در هفته‌های آینده موارد روزانه ابتلا به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

از طرفی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید مرگ‌های ناشی از امیکرون در کشور‌ هنوز شروع نشده است. مسعود یونسیان گفت در پیک ششم، میزان فوتی‌ها ۴ برابر بیشتر از سویه‌های قبلی است و تأکید کرد که هنوز «به قله این بیماری نرسیده ایم.»

در حالی که کارشناسان بهداشتی، از هفته‌ها پیش خواستار اعمال محدودیت‌های اجتماعی شده‌اند، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم در این رابطه نگرفته است. دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در ایران می‌گوید اعضای این کمیته توصیه به بازگشت محدودیت‌ها به مدت دو هفته کرده‌اند.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: « هرچه قدر محدودیت ایجاد کنیم میزان درگیری و بستری و مرگ و میر بیماران کم خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG