لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

گردش همزمان دلتا و امیکرون در تهران؛ وضعیت «بحرانی» است و یک چهارم بیماران «بدحال» هستند


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران از گردش همزمان گونه‌های دلتا و امیکرون در پایتخت خبر داد. نادر توکلی گفت هنوز ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد ابتلا مربوط به دلتا است.

او افزود در حال حاضر ۴ هزار و ۲۶۶ بیمار در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که به گفته او این تعداد در پیک قبلی کرونا به ۱۱ هزار بستری رسیده بود. معاون درمان ستاد کرونای استان تهران گفت بخش‌های عادی بیمارستان‌ها هم در وضعیت آماده‌باش هستند.

آقای توکلی، وضعیت تهران را «بحرانی» توصیف کرد و گفت یک چهارم بیماران، «بدحال» هستند.

فلوشیپ فوق‌تخصصی بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری می‌گوید این بیمارستان تخت خالی برای بستری بیماران بدحال ندارد. زهرا ابطحیان در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت در «شیب صعودی موج ششم هستیم» و مرگ و میر ناشی از امیکرون کم نخواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفته است که شمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه چهار یا پنج برابر شده است. حسین قناعتی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت افرادی که علائم سرماخوردگی دارند در صورت خارج شدن از خانه، ویروس را به ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر منتقل خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «تست هیچ مشکلی را حل نمی‌کند» و علائمی مانند آبریزش بینی، تب، گلودرد و خستگی به معنای ابتلا به امیکرون است.

داده‌های وب‌سایت «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد میزان انجام تست روزانه در ایران بار دیگر کاهش پیدا کرده است.

تست‌های روزانه کرونا به ازای هر هزار نفر بر اساس متوسط هفت روزه
تست‌های روزانه کرونا به ازای هر هزار نفر بر اساس متوسط هفت روزه

هزینه تست کرونا یکی از دلایلی است که بسیاری از انجام آن در صورتی که نیاز نباشد خودداری می‌کنند.

مقامات کشور نیز اصراری بر انجام تست روزانه و ارائه آمار دقیق ندارند. هفته گذشته وزیر بهداشت ایران گفته بود دیگر نیازی به تست پی سی آر نیست و اگر شخصی دچار سرماخوردگی شود احتمال ابتلا به امیکرون وجود دارد.

XS
SM
MD
LG