لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

کرونا در ایران - مقام بهزیستی ایران می‌گوید کرونا ۵۱ هزار کودک ایرانی را یتیم کرده است


آرشیو
آرشیو

به گفته معاون سازمان بهزیستی ایران، از آغاز همه‌گیری کرونا در ایران، پنجاه و یک هزار کودک، پدر یا مادر خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند و هیچ برنامه‌ای برای حمایت از آنها وجود ندارد.

به گزارش وزارت بهداشت ایران، طی شبانه ‌روز گذشته ۳۵۵ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند که یک‌ سوم این آمار به شهروندان ساکن تهران تعلق دارد. بر اساس آمار جدید، تاکنون نزدیک به ۱۳ هزار بیمار جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده‌اند که از این تعداد، دو هزار و ۱۲۴ نفر بستری شده‌اند و از میان آنها هم ۷ هزار نفر به دلیل وخامت وضعیت‌شان در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

امروز علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، پیش بینی کرد که میزان فوتی‌های کرونایی در ایران تا سه شنبه یا چهارشنبه دورقمی شود.

انتشار آمار رسمی کرونا که به طور روزانه از سوی وزارت بهداشت منتشر می‌شود، همواره با تردید نهادهای بین‌المللی و برخی کارشناسان و نهادهای داخل ایران مواجه بوده و مقام‌های سازمان نظام پزشکی، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

در همین حال معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ایران در مصاحبه با روزنامه جام جم، با اشاره به پیامدهای اجتماعی همه‌گیری ویروس کرونا، گفته است با آغاز همه‌گیری کرونا، شمار زنان سرپرست خانوار نیازمند کمک افزایش پیدا کرده و برای ۵۱ هزار کودک که پدر و مادر خود را از دست داده‌اند، هیچ حمایتی وجود ندارد.

به گفته حبیب الله مسعودی فرید، به ازای هر دو بزرگسالی که فوت می‌کند، یک کودک، یکی از مراقبان خود را از دست می‌دهد. این مقام سازمان بهزیستی تاکید کرده که این کودکان تحت پوشش بهزیستی قرار ندارند و وزارت بهداشت «این خانواده‌ها را به ما معرفی نمی‌کند.»

به گفته این مقام ارشد سازمان بهزیستی، دو میلیون خانوار با سرپرست زن که پیشتر جزو مستمری‌بگیران نبوده‌اند، اکنون در حال تلاش برای دریافت کمک هزینه ماهیانه از این سازمان هستند.

ناکامی مقامات جمهوری اسلامی ایران در مدیریت همه‌گیری کرونا، از جمله اجرایی کردن پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت‌ها و واکسیناسیون به موقع، با انتقادهای زیادی در داخل و خارج از کشور روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG