لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۵

کرونا در ایران – کاهش شمار مناطق قرمز؛ آغاز واکسیناسیون افراد ۱۷ سال به بالا با سینوفارم


 وزارت بهداشت ایران‏ از تا اول مهر تا دوم مهر، ۱۵ هزار و ۲۹۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا را در کشور تأیید کرد.

همچنین بر اساس این آمار، در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۴ بیمار دیگر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایران به ۱۱۸ هزار و ۷۹۲ نفر رسید.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

چندی پیش، روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران ایران به نقل از استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت آمار رسمی مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را باید هفت برابر کرد.  

نقشه رنگبندی جدید شیوع کرونا در کشور نشان می‌دهد بسیاری از مناظق از وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) خارج شده‌اند و در حال حاضر ۲۹ شهرستان قرمز، ۲۲۴ شهرستان نارنجی، ۱۶۵ شهرستان زرد و ۳۰ شهرستان آبی بر روی نقشه وجود دارد.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، شمار افراد بستری شده در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان همچنان رو به افزایش و وضعیت در این مناطق پرخطر است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران می‌گوید در حال حاضر ۵۶ بیمار مبتلا به قارچ سیاه در بیمارستان‌های تهران بستری هستند.

علیرضا زالی گفت در ۷۲ ساعت گذشته مورد جدیدی از این بیماری مشاهده نشده است.

او افزود ۶ هزار و ۲۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که این رقم، نسبت به هفته‌های گذشته کاهش داشته است.


آغاز واکسیناسیون افراد ۱۷ سال به بالا با سینوفارم

معاون وزارت بهداشت از آغاز واکسیناسیون برای افراد ۱۷ سال به بالا با واکسن چینی سینوفارم خبر داد. علیرضا رئیسی گفت هنوز برنامه‌ای برای واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال وجود ندارد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا همچنین تأکید کرد برای بازگشایی مدارس باید ایمن سازی والدین، معلمان و حتی رانندگان سرویس انجام شود.

سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز اعلام کرد در نیمه اول سال جاری به علت شیوع بیماری کرونا، امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی فراهم نیست.

غلامرضا غفاری گفت بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به واکسیناسیون بخش زیادی از عموم مردم جامعه و دانشجویان است.

او افزود: این مساله «امکان برنامه ریزی قطعی را گرفته است، ولی در حال حاضر آموزش مجازی و بازگشایی تدریجی و گام به گام در دستور کار وزارت علوم است.»

شتاب واکسیناسیون در ایران؛ مناطقی که عقب هستند

واکسیناسیون در ایران از شهریور ماه سرعت گرفت. آمار رسمی نشان می‌دهد در شبانه روز گذشته، ۸۱۸ هزار و ۷۱۵ دز واکسن کرونا در ایران تزریق شده است.

بررسی‌های وب‌سایت «ساینتومتریکس» نشان می‌دهد در شهریور ماه، حدود ۲۰٪ به پوشش تک دز و حدود ۱۰٪ نیز به پوشش کامل واکسن اضافه شده است، در حالی که این پوشش تا قبل از شهریور کمتر از ۸٪ بوده است.

با این حال، در برخی از مناطق کشور، واکسیناسیون آنطور که باید پیش نمی‌رود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید: «سرعت واکسیناسیون به علت عدم مراجعه برخی شهروندان، متناسب با انتظارمان نیست.»

سید محمد علوی، پوشش کامل واکسیناسیون را ۲۷ درصد اعلام کرد و گفت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازارچه‌ها و حاشیه شهرها حدود ۲۰ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز می‌گوید هنوز حدود ۱۹۰ بیمار بدحال در مراکز درمانی قم وجود دارند که بیشتر آنها واکسن تزریق نکرده اند.

محمدرضا قدیر گفت برای قطع زنجیره ویروس دلتا، باید دست کم ۸۰ در صد مردم واکسینه شوند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، میزان واکسیناسیون در این استان تا روز ۳۰ شهریور ، ۶۴۱ هزار و ۶۸۱ دز اعلام کرده است که از این تعداد، ۲۰۰ هزار و ۷۴۶ نفر کامل واکسینه شده‌اند.

پیشتر، معاون استاندار قم از استقبال پایین شهروندان قم از واکسیناسیون خبر داده بود. بیژن سلیمانپور، «تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌ای برای واکسن هراسی توسط رسانه‌های خارجی» را دلیل استقبال پایین از واکسیناسیون در قم عنوان کرده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۱۵ میلیون و ۹۳ هزار و ۲۹۲ نفر در کشور دز دوم واکسن را دریافت کرده و به صورت کامل واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG