لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

نگرانی سازمان «گزارشگران بدون مرز» نسبت به خطر جانی برای روزنامه‌نگاران زندانی در پی شیوع کرونا در ایران


سازمان گزارشگران بدون مرز در پی شیوع ویروس کرونا در ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به امنیت جانی روزنامه‌نگاران زندانی، اعلام کرد که این زندانیان در خطر مرگ قرار گرفته‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه ۱۵ اسفند با انتشار این بیانیه اعلام کرده است که اگرچه آمار رسمی مبتلایان به این ویروس در زندان‌های ایران اعلام نشده است، اما بنا بر گفته خانواده‌های زندانیان شماری از آنها به این ویروس آلوده شده‌اند.

رضا معینی، رئیس بخش امور ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، با اشاره به این که ایران از امضا کنندگان «میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی» است، بار دیگر یادآور شد که «در معرض خطر قرار دادن جان زندانیان و محروم کردن [آنها] از حق درمان می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، ضد انسانی و یا تحقيرآميز محسوب شود.»

در این بیانیه همچنین با اشاره به آخرین آمار اعلام شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با افراد مبتلا شده و همچنین جان‌باختن ۱۰۷ نفر از ایرانیان از طریق ابتلا به این ویروس آمده است که، جمهوری اسلامی ایران نه تنها در پنهان کردن همه‌گیری ویروس کرونا و در آمارها از چین پیروی کرده است، بلکه «در بدرفتاری با زندانیان سیاسی نیز از آن تقلید می‌کند.»

رضا معینی همچنین با اشاره به نگرانی شدید این سازمان از سلامت زندانیان اضافه کرد که زندانیان باید آزاد شوند و یا دست کم تا پایان بحران همه‌گیری ویروس به آنها مرخصی داده شود.

پیشتر نیز گزارشگران بدون مرز در بیانیه دیگری روز چهارشنبه ۷ اسفند به پنهان کاری مقامات ایران درباره واقعیت گسترش بیماری و شیوع ویروس کرونا در ایران ابراز نگرانی کرد و سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران از سوی جمهوری اسلامی که به طور مستقل در تلاش هستند اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا و واقعیت گسترش این بیماری در ایران را انتشار دهند، محکوم کرد.

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، با صدور بخشنامه تازه‌ای، با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که زندانیان سیاسی که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محکومیت آنها بیش از ۵ سال است از اعزام به مرخصی مستثنی هستند؛ این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

اخبار مربوط به پیشرفت شیوع ویروس کرونا در ایران را در صفحه ویژه کرونا در ایران دنبال کنید.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران و پنهان‌کاری‌های مداوم توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

مایک پمپئو روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG