لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

با افزایش نگرانی از کرونا در زندان‌های ایران دستکم ۲۲ زندانی سیاسی با عفو مشروط آزاد شدند


از راست: شهناز اکملی،‌ امیر نوری، عبدالرضا کوهپایه
از راست: شهناز اکملی،‌ امیر نوری، عبدالرضا کوهپایه

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و احتمال گسترش این ویروس در زندان‌های کشور، برخی از زندانیان سیاسی طی روزهای گذشته از زندان آزاد شدند.

به گزارش برخی خبرگزاری‌های رسمی ایران،‌ روز چهارشنبه ۲۸ اسفند دستکم ۲۲ زندانی سیاسی و عقیدتی از جمله شهناز اکملی،‌ امیر نوری، عبدالرضا کوهپایه، و محمود براکوهی به دلیل بحران شیوع کرونا و تخلیه زندان‌های ایران به مرخصی کوتاه مدت اعزام و یا در راستای عفو مشروط از زندان آزاد شده‌اند.

از سوی دیگر وبسایت حقوق بشر در ایران در گزارشی اعلام کرده است که این تعداد زندانیان از زندان‌های اوین، زندان تهران بزرگ، قزل حصار کرج،‌ ‌زندان مرکزی بروجرد،‌ شیبان اهواز، زندان مرکزی بوشهر، و زندان مرکزی خرم‌آباد آزاد شده‌اند.

با این وجود در حال حاضر تعداد زیادی از فعال حقوق بشر،‌ روزنامه‌نگاران،‌ فعالان سیاسی و عقیدتی،‌ فعالان مدنی و برخی از دراویش گنابادی کماکان در بازداشت هستند و خطر ابتلای این زندانیان به ویروس کرونا در زندان‌های ایران کماکان پابرجا است و سلامت آنها در خطر است.

امیر رئیسیان،‌ وکیل پایه یک دادگستری نیز در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌های ایران در رابطه با عفو‌های صورت گرفته عنوان کرده است که این عفوها به جزئیات پرونده این افراد بستگی دارد و بر اساس بخشنامه صادر شده از سوی قوه قضائیه محکومان باید یک سوم حکم خود را تا تاریخ ۲۸ اسفند ماه گذرانده باشند.

روز چهارشنبه ۷ اسفند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه تازه‌ای، با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که آن دسته از زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG