لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای، در زندان به کرونا مبتلا شده است


محمدحسین سپهری، زندان سیاسی
محمدحسین سپهری، زندان سیاسی

محمدحسین سپهری، یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای که دوران محکومیت خود را در زندان وکیل‌آباد مشهد سپری می‌کند، به ویروس کرونا مبتلا شده است.

اصغر سپهری، برادر محمدحسین سپهری، روز یکشنبه ۱۷ فروردین با انتشار چند فایل صوتی از این زندانی سیاسی در توئیتر خود اعلام کرده است که علائم ویروس کرونا روز شنبه ۹ فرودین در محمدحسین سپهری پدیدار شده و او در حال حاضر در قرنطینه نگهداری می‌شود و از دریافت خدمات پزشکی و درمانی محروم است.

در فایل صوتی منتشر شده، محمدحسین سپهری اعلام کرده است که با وجود بروز علائم ابتلای وی به ویروس کرونا از جمله تب و لرز، سرفه‌های خشک، نفس تنگی شدید، و انتقال او به بهداری زندان وکیل‌آباد مشهد در تاریخ ۱۳ فروردین تا به امروز هیچ‌گونه رسیدگی پزشکی نسبت به وضعیت این زندانی سیاسی صورت نگرفته است.

آقای سپهری همچنین اعلام کرده است که، روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه، وی که به ویروس کرونا مبتلا شده است به همراه کمال جعفری یزدی، عبدالرسول مرتضوی، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، و عباس واحدیان شاهرودی، دیگر امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان منتقل و پس از بازگشت مجدد به زندان نه تنها مورد درمان قرار نگرفته بلکه وی را به عنوان قرنطینه به یکی از سلول‌های انفرادی زندانی که در آن هیچ‌گونه تجهیزات پزشکی وجود نداشته منتقل کرده‌اند و در حال حاضر در قرنطینه به‌سر می‌برد.

آزادی برخی از زندانیان از روز چهارشنبه ۷ اسفند ماه با صدور بخشنامه تازه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، آغاز شده است، بخشنامه‌ای که بر اساس آن با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس صادر شده است؛ بخشنامه‌ای که در یکی از مفاد آن آمده است که آن دسته از زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این در حالی است که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

این بخشنامه در حالی از سوی قوه قضائیه صادر شده است که تعداد زیادی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی که محکومیت آنها بیشتر از ۵ سال است کماکان در زندان‌های ایران در بازداشت به‌سر می‌برند و با وجود گسترش ویروس کرونا در زندان‌های ایران و ابتلای برخی از زندانیان به ویروس کرونا از حق داشتن مرخصی کوتاه مدت و یا آزادی مشروط برخوردار نیستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG