لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

ابتلای بیش از ۲۰ فعال رسانه‌ای به ویروس کرونا در ایران؛ یک روزنامه‌نگار جان باخت


در پی شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران و مبتلا شدن بیش از ۲۷ هزار ایرانی به این ویروس، اخبار منتشر شده حاکی از ابتلای بیش از ۲۰ فعال رسانه‌ای و جان باختن یکی از روزنامه‌نگاران مبتلا به این ویروس در ایران است.

سازمان حقوق بشری اهواز روز سه‌شنبه ۵ فروردین در گزارشی اعلام کرده است که مهدی بحری،‌ عکاس و خبرنگار آزاد که در اعتراضات آبان ماه گذشته بازداشت و به دلیل ناتوانی خانواده‌اش در سپردن وثیقه ۶۰۰ میلیوین تومانی در حال حاضر در زندان مرکزی اهواز به‌سر می‌برد، به ویروس کرونا مبتلا شده است.

این سازمان ضمن هشدار دادن نسبت به بی‌تفاوتی مسئولان زندان مرکزی اهواز به فراگیر شدن این ویروس و به خطر افتاد جان زندانیان در این زندان، خواستار آزادی فوری تمامی «زندانیان سیاسی و غیرخطرناک» از این زندان شده است.

از سوی دیگر سید مهرداد سیدمهدی،‌ رئیس خبرگزاری صداوسیما، روز دو‌شنبه ۴ فروردین با انتشار متنی در توئیتر خود از مبتلا شدن ‌۱۹ نفر از خبرنگاران این مجموعه به بیماری کرونا خبر داد.

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران نیز در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که گزارش‌های رسیده به این فدراسیون حاکی از ابتلا و قرنطینه حداقل ۵ روزنامه‌نگار ایرانی در نقاط مختلف به این ویروس است.

همچنین روز دوشنبه ۴ فروردین‌ماه اخبار منتشر شده حاکی از جانباختن عبدالله‌ زاویه،‌ سردبیر شیفت بامدادی خبرگزاری فارس، بر اثر بیماری کرونا است.

اخبار مربوط به پیشرفت شیوع ویروس کرونا در ایران را در صفحه ویژه کرونا در ایران دنبال کنید.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۲۰۷۷ نفر را به طور رسمی اعلام کردند. تعداد کل مبتلایان هم به ۲۷ هزار و ۱۷ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است. همچنین رژیم ایران روز دوشنبه تیم پزشکان بدون مرز را که در روزهای گذشته از فرانسه وارد ایران شده و در حال احداث یک مرکز فوریت‌های ۵۰ تخت‌خوابی در ایران برای مراقبت از موارد حاد ابتلا به ویروس جدید کرونا بودند، به خاطر مخالفت تعدادی از چهره‌های حامی و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی از کشور اخراج کرد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG