لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

ادامه سیاست متناقض جمهوری اسلامی برای مقابله با کرونا؛ تیم «پزشکان بدون مرز» از ایران اخراج شدند


گروهی از پزشکان بدون مرز در اصفهان حضور داشتند.
گروهی از پزشکان بدون مرز در اصفهان حضور داشتند.

در پی مخالفت تعدادی از چهره‌های حامی و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، یک مقام وزارت بهداشت اعلام کرد که حضور تیم پزشکان بدون مرز برای مقابله با کرونا در ایران منتفی شده است.

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت، روز دوشنبه ۴ فروردین در پیامی در توئیتر اعلام کرد که «با اجرای طرح بسيج ملى مقابله با كرونا و نيز استفاده از تمام ظرفيت درمانی نيروهاى مسلح» نیازی به استفاده از ظرفیت نیروهای خارجی نیست و حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی است.

این در حالیست که تیم پزشکان بدون مرز در روزهای گذشته از فرانسه وارد ایران شد و روز یکشنبه نیز اعلام کرد که در حال احداث یک مرکز فوریت‌های ۵۰ تخت‌خوابی در ایران برای مراقبت از موارد حاد ابتلا به ویروس جدید کرونا است.

پزشکان بدون مرز همچنین اضافه کرد که یک کادر ۹ نفره مراقبت‌های ویژه پزشکی از این نهاد خیریه در این مرکز واقع در محوطه بیمارستان امین در استان اصفهان فعالیت خواهند کرد.

اعلام بی نیازی به کمک پزشکان بدون مرز در حالیست که مقامات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته خواستار کمک های بین المللی برای مقابله با گسترش ویروس کرونا شده بودند و در پاسخ به این درخواست، تعدادی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی چندین محموله کمک های پزشکی و درمانی به ایران فرستادند.

به نظر می رسد اعلام بی‌نیازی به کمک پزشکان بدون مرز، واکنش به انتقادهای محافظه کاران از جمله حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، باشد که با اشاره به رابطه نزدیک فرانسه و آمریکا به حضور این گروه انتقاد کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی نیز دو روز پیش با ادعای حمله بیولوژیک به ایران از طریق شیوع ویروس کرونا گفته بود: «ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود...یا اگر کسی را به عنوان درمان‌کننده و پزشک بخواهید بفرستید، ممکن است او بخواهد بیاید اینجا، اثر عملی سمّی را که تولید کرده‌اند از نزدیک ببیند».

«پزشکان بدون مرز» یک نهاد غیردولتی غیرانتفاعی است که دفتر آن در فرانسه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG