لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

سفر غفور کارگری، از فرماندهان پیشین سپاه، به فرانسه؛ دو نهاد غیردولتی اروپایی شکایت کردند


غفور کارگری، فرمانده پیشین سپاه و رئیس کمیته پارالمپیک ایران
غفور کارگری، فرمانده پیشین سپاه و رئیس کمیته پارالمپیک ایران

دو نهاد غیردولتی فرانسوی و سوئدی در پی سفر غفور کارگری، رئیس کمیته پارالمپیک ایران، به پاریس، علیه این فرمانده پیشین سپاه پاسداران به دادستانی ملی ضدتروریسم فرانسه شکایت کردند.

انجمن خانه آزادی، مستقر در سوئد، در صفحه اینستاگرام خود غفور کارگری را «از سرداران سپاه قدس فعال در حوزه قفقاز و آسیای مرکزی نزدیک به قاسم سلیمانی» معرفی کرده است.

غفور کارگری رئیس کمیته پارالمپیک ایران و عضو شورای علی ورزش و تربیت‌ بدنی، روز دوم شهریور، برای شرکت در نشست سرپرستان بازی‌های پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ به فرانسه سفر کرده است.

انجمن فرانسوی «فم آزادی» و انجمن «خانه آزادی» در شکایت خود در روز دوشنبه ششم شهریور، این فرمانده نظامی را به ارتکاب «جرم شکنجه» متهم کرده‌اند.

حمید صبی، حقوقدان، نیز در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به تحریم سپاه قدس از سوی اتحادیه اروپا تاکید کرد غفور کارگری به دلیل عضویت در این نهاد نظامی، قابل تعقیب است.

سپاه قدس در فهرست نهادهای تحریم‌شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد. علاوه بر آن، سپاه پاسداران هم در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا جای دارد.

به گفته حمید صبی، سپاه قدس در ارتکاب جنایات بسیاری در ایران و کشورهای منطقه نقش مهمی داشته است.

رسانه‌های ایران درباره طول مدت اقامت غفور کارگری در فرانسه خبری منتشر نکرده‌اند، اما انجمن خانه آزادی اعلام کرده است که «چنین افرادی، نه در خاک اروپا و نه در ایران، جایی ندارند.»

این نهاد غیردولتی سوئدی همچنین درباره عواقب جدی صدور ویزا برای چنین افرادی، به همه کشورهای دموکراتیک از جمله فرانسه هشدار داده است.

مقام‌های فرانسوی هنوز به این شکایت واکنشی نشان نداده‌اند.

سفر مسئولان حکومت ایران به کشورهای غربی و کانادا در سال‌های اخیر با انتقادهای گسترده مخالفان جمهوری اسلامی و فعالان حقوق بشری مواجه شده است.

تاکنون اعتراضات به حضور دست‌کم چهار تن از مقامات جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، سوئد و کانادا خبرساز شده است.

سفر علیرضا زاکانی، شهردار تهران و مسئول سابق بسیج دانشجویی، در سال جاری به بلژیک موجب استعفای مسئول روابط بین‌الملل شهر بروکسل و احضار چندباره وزیر خارجه بلژیک به پارلمان آن کشور شد.

حضور حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت، در کانادا در مردادماه سال جاری پس از اعتراضات مخالفان حکومت ایران به ممنوع‌الورود شدن او به کانادا انجامید.

در آذر سال ۱۴۰۱، یک سال پس از سفر مرتضی طلایی، فرمانده انتظامی پیشین تهران بزرگ، به کانادا نیز مقامات این کشور، نام او را به فهرست تحریم‌شدگان اضافه کردند.

حمید نوری، از دادیاران پیشین قوه قضائیه، هم در سال ۱۳۹۸ پس از ورود به سوئد با شکایت شماری از زندانیان سیاسی پیشین و خانواده‌های قربانیان اعدام‌های جمعی سال ۱۳۶۷، به اتهام مشارکت در این اعدام‌ها محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

XS
SM
MD
LG