لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

نور‌نیوز: موساد مواد‌ منفجره در یک مرکز حساس در اصفهان گذاشته بود


تاسیسات هسته‌ای در نزدیک اصفهان. آرشیو
تاسیسات هسته‌ای در نزدیک اصفهان. آرشیو

رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی در ایران ادعا کرد به جزئیات تازه‌ای از «عملیات بازداشت عوامل موساد» دست یافته و مدعی شد عوامل مرتبط با سرویس اطلاعاتی اسرائیل «مواد منفجره شدیدالانفجار» را در «یکی از مراکز حساس کشور در استان اصفهان» کار گذاشته بودند.

بر اساس این گزارش، «تنها چند ساعت به اجرای مرحله نهایی عملیات» مانده بود.

نورنیوز روز یک‌شنبه دوم مرداد در گزارشی روند بازداشت این افراد را «یکی از پیچیده‌ترین عملیات» نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی «در داخل و خارج» خواند و ادعا کرد که این شبکه «از ماه‌ها قبل با هدایت سرپل» موساد از راه «اقلیم کردستان عراق» وارد ایران شدند و قصد داشتند «ضمن شناسایی یکی از مراکز حساس کشور در استان اصفهان» آن را منفجر کنند.

دو مرکز هسته‌ای مهم و شناخته شده در اصفهان وجود دارد؛ تاسیسات غنی‌سازی نطنز و مرکز فرآوری اورانیوم.

در گزارش رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی با بیان این که «به‌زودی جزئیات بیشتری» از این عملیات بازداشت منتشر خواهد شد، ادعا شده که این افراد «ماه‌ها در یکی از کشورهای آفریقایی تحت آموزش» بوده‌اند و «چندین نوبت نیز عملیات مورد نظر را به صورت شبیه‌سازی‌شده اجرا» کرده‌اند.

روز شنبه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ادعا کرد شبکه‌ای از «عوامل موساد» را دستگیر کرده که «از طریق یکی از کشورهای همسایه» با موساد در ارتباط بوده‌اند و از «اقلیم کردستان وارد کشور شده‌اند.»

وزارت اطلاعات بدون اشاره به تعداد افراد بازداشت‌شده مدعی شد که آنها قصد عملیات خرابکارانه در «نقاط حساس و اهداف از پیش تعیین شده» را داشته‌اند.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل که بر موساد نظارت دارد، از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

ایران همواره اسرائیل، ایالات متحده، و عربستان را به طرح‌ریزی برای ایجاد بی‌ثباتی متهم می‌کند.

ماه گذشته یک عملیات «تروریستی» نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان اسرائیل در خاک ترکیه خنثی شد.

دادگاه جنایی استانبول، برای هفت تن از هشت متهم این پرونده قرار بازداشت صادر کرده و اکنون دادستانی در حال تکمیل روند تحقیقات و بازرسی از متهمان است.

XS
SM
MD
LG