لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

ایران از بازداشت پنج نفر به اتهام جاسوسی خبر داد | کومله:‌ ما برای فعالیت مسلحانه وارد ایران نشده‌ایم


خودرو نیروی انتظامی. آرشیو
خودرو نیروی انتظامی. آرشیو

سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی از بازداشت یک «شبکه جاسوسی ۵ نفره» وابسته به اسرائیل و کشف «تجهیزات پیشرفته، سیم کارت و موبایل» از آنان خبر داد.

خبرگزاری تسنیم، که به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نزدیک است، به نقل از اطلاعیه این سازمان نوشته است اعضای این شبکه به ترغیب «سرکرده یکی از گروه‌های تجزیه‌طلب» با سازمان اطلاعاتی اسرائیل همکاری کرده‌اند.

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی به محل بازداشت این افراد و یا نام گروهی که «تجزیه‌طلب» خوانده اشاره نکرده است.

کومله، از احزاب چپ گرایِ کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه این هفته اعلام کرده بود گروهی از پیشمرگ هایش در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا هم روز ٢٢ تیر از دستگیری یک تیم مسلح ده نفره در شمال غرب ایران خبر داده بود که به گفته کومله هیچ ربطی به پیشمرگ های آنها ندارد.

عبدالله آذربار، عضو دفتر سیاسی کومله پیشتر در گفت وگو با صدای آمریکا تاکید کرده است: «نه روزها و ماه‌های گذشته، از دهه های گذشته ما فعالیت مسلحانه به آن صورت انجام نداده‌ایم و برای کارهای مسلحانه وارد ایران نشده ایم. شاید مسلحانه وارد ایران شده ایم، اما برای کارهای مسلحانه وارد نشده ایم. برای کارهای سیاسی و تشکیلاتی و رابطین خودمان اینکار راکرده ایم.»

در بخش دیگری از اطلاعیه سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی با اشاره به چگونگی فعالیت افراد بازداشت‌شده ادعا شده است: «اعضای این شبکه علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات، اقدام به آتش‌سوزی، شعارنویسی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران کرده و برای عملیات مسلحانه و خرابکاری آموزش دیده بودند.»

مقامات امنیتی و قضائی ایران در ماه‌های گذشته، و همزمان با تشدید تنش‌ها میان تهران و اورشلیم، بارها از بازداشت عوامل مرتبط با اسرائیل در کشور خبر داه‌اند.

در ماه‌های اخیر بارها درجه‌داران ارشد نیروی برون‌مرزی سپاه پاسدارن کشته شده و برخی از تاسیسات مرتبط با برنامه اتمی جمهوری اسلامی آسیب دیده‌اند. مسئولان جمهوری اسلامی و برخی رسانه‌های اسرائیل چنین مواردی را اقدام اسرائیل به منظور پیشگیری از شدت گرفتن برنامه‌های مناقشه برانگیز نظامی تهران دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG