لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

راه اندازی کارزار حمایت از توافق هسته‌ای، توسط ۶ فیلمساز ایرانی


شش فیلمساز برجسته ایران، کارزاری (کمپین) در شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از توافق هسته‌ای راه‌اندازی کرده‌اند.

عباس کیارستمی، رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، رضا میرکریمی، مجید مجیدی و محمد مهدی عسگرپور، در شبکه‌های تویتر و فیس‌بوک کارزاری برای حمایت از تلاش ایران و کشورهای ۱+۵ در دستیابی به توافق هسته‌ای راه‌اندازی کرده‌اند.

رویکرد جدید ایران در مذاکرات هسته‌ای، پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و توافق موقت هسته‌ای ژنو در آذرماه سال گذشته موجب شد تا بخشی از تحریم‌های شدید اقتصادی غرب علیه ایران به طور موقت برداشته شود. این تحریم‌ها طی دو سال اقتصاد ایران را با رکود و تورم شدید مواجه کرده بود.

ایران و قدرتهای جهانی طی ۱۰ ماه گذشته مذاکرات دنباله داری را برای رسیدن به توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران پیگیری کرده‌اند.

سینماگرانی که کارزار حمایت از توافق هسته‌ای را راه‌اندازی کرده‌اند صفحه فیس‌بوکی هم با عنوان no2nodeal برای این کارزار ایجاد کرده‌اند. در پوستر کارزار حمایت از توافق هسته‌ای که با تصویر این ۶ فیلمساز طراحی شده است، نوشته شده: «هیچ توافقی بدتر از نرسیدن به توافق نیست.»

این در حالیست که برخی از اعضای کنگره آمریکا، بارها اعلام کرده‌اند که ترجیح می‌دهند دولت ایالات متحده با ایران توافق نکند تا اینکه به یک توافق بد دست یابد.

آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ برای دستیابی به توافق نهایی، هفته گذشته بدون اعلام نتیجه مشخصی پایان یافت. در صورتی که مذاکره کنندگان تا سوم آذر ماه (۲۴ نوامبر) که موعد پایان زمان توافق موقت است، به توافق نهایی و جامع نرسند، احتمال دارد شرایط تحریم و فشار بر اقتصاد ایران به حالت قبل بازگشته یا شدیدتر از قبل شود.

تحریم‌های بین‌المللی علیه اقتصاد ایران زندگی بسیاری از ایرانیان را تحت تاثیر قرار داد. رخشان بنی اعتماد، یکی از فیلم‌سازان کارزار حمایت از توافق هسته‌ای، در کنفرانس خبری پس از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه برای «قصه ها» آخرین فیلم‌اش، گفت: «شرایط اقتصادی در ایران بحرانی است که ناشی از وضع تحریم‌های اقتصادی است و در واقع مردم ایران تاوان این تحریم‌ها را می‌پردازند. با ساخت این فیلم می‌خواهم نشان دهم تحریم‌های غرب به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران چه آثار سویی بر زندگی مردم عادی در ایران گذاشته‌ است»

تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، به دنبال کاهش همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و صدور قطعنامه‌های شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران، آغاز شد. کشورهای غربی معتقدند ایران در برنامه هسته‌ای خود به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است. ایران این ادعا را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG