لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

یاسر اکبری،‌ نوکیش مسیحی، در نامه‌ای از زندان: من اسیری در دست دشمنان سرزمینم هستم


امیرعلی اکبری (راست) فرزند مهدی (یاسر) اکبری که درگذشت.
امیرعلی اکبری (راست) فرزند مهدی (یاسر) اکبری که درگذشت.

یاسر اکبری، یک نوکیش مسیحی زندانی در اوین، در نامه‌‌ای از شرایطش در زندان و ممانعت مقامات از حضورش در مراسم خاکسپاری فرزندش سخن گفته است.

مهدی اکبری که ترجیح می‌دهد با نام یاسر از او نام برده شود، برای نخستین بار فاش می‌کند که به او اجازه ندادند بر بالین پسر خود که با فلج مغزی مادرزاد روبرو بوده و نیاز به مراقبت داشت حاضر شود.

منصور برجی از سازمان «ماده ۱۸» در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا با تایید صحت این نامه گفت یاسر اکبری فرزندی داشت که نیاز به مراقبت همیشگی داشت و از آن‌جایی که او در زندان بود، مسئولیت این کار برعهده خانواده یا سازمان توانبخشی بود. با این حال این پسر ۱۸ ساله در مقطعی با مشکلات جدی روبرو شد ولی پدرش اجازه مرخصی از زندان برای مراقبت از پسر خود را پیدا نکرد.

آقای برجی در ادامه گفت: «پس از این که در نهایت فقط ۲۰ دقیقه وقت ملاقات به او داده می‌شود، با مامور و دستبند و لباس زندان به بیمارستان می‌رود و پسر ۱۸ ساله خود را برای آخرین بار می‌بیند. پسرش چند روز بعد جان سپرد و به یاسر اکبری حتی اجازه حضور در مراسم دفن پسرش را ندادند.»

یاسر اکبری از جلسه دادگاه به عنوان روزی تلخ یاد کرده و می‌گوید قاضی مقیسه در این پرونده او را رهروی «فرقه ظاله مسیحیت» خواند و به او گفت یک «یهودی اسرائیلی» است.

او در این نامه می‌گوید: «بازجو به جای آن که به دنبال دلایل و شواهد بروز جرم باشد، تلاش می‌کرد با تحمیل سناریوی از پیش تعریف شده، اتهامات وارد شده تحمیلی را واجد مصداق نماید تا بتواند مرا با استفاده از لفاظی، و شکنجه سفید، مجرم خطاب کند و از من درس عبرتی برای دیگر هم‌کیشانم بسازد.»

روایت یک نوکیش مسیحی از آزارهایی که توسط خانواده‌ها اعمال می‌شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00


یاسر اکبری در بهمن ۱۳۹۷ دستگیر شد. در مهرماه ۱۳۹۹ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل کلسیای خانگی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد. امیرعلی، پسر یاسر اکبری در دی ۱۴۰۰ در بیمارستان جان سپرد.

مقامات زندان برای حضور در مراسم تدفین درخواست وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی کردند و او به دلیل مشکلات اداری زندان، نتوانست در مراسم دفن پسرش حاضر شود.

یاسر اکبری در نامه خود می‌گوید: «این‌جا ایران است، قرن ۲۱ و من اسیری در دست دشمنان سرزمینم هستم.»

XS
SM
MD
LG