لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

صادرات میعانات گازی ایران به چین در سپتامبر رکورد زد


میدان نفت و گاز پارس جنوبی
میدان نفت و گاز پارس جنوبی

صادرات میعانات گازی ایران به چین در ماه گذشته میلادی، دهم شهریور تا هشتم مهر ماه، به رکورد تازه‌ای دست یافت و به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۵ رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران در ماه سپتامبر یک میلیون بشکه میعانات گازی به چین صادر کرد و قرار است صادرات ماهانه تا ماه مارس (اواخر اسفند ماه) به همین وضع ادامه یابد.

رئیس جمهوری چین در دیدار با همتای ایرانی خود در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که پکن در نظر دارد با لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، بر میزان همکاری‌های با تهران در حوزه‌های مالی و انرژی بیافزاید.

ایران میلیون‌ها بشکه از میدان‌های گاز پارس جنوبی در خلیج فارس را به میعانات گازی تبدیل می‌کند، و با لغو تحریم‌های بین المللی، آمادگی دارد آنها را به کشورهای خریدار صادر کند.

به گزارش رویترز، ایران در ماه‌های گذشته و به دلیل کاهش تقاضای چین، بزرگترین خریدار نفتی خود، مقادیری از میعانات گازی تولید شده که در تابستان از پارس جنوبی برداشت شده را در تانکرهای مخصوص بر روی آب ذخیره کرده است.

بر خلاف نفت که می‌توان تولید آن را متوقف کرد، تولید میعانات گازی را نمی‌توان متوقف کرد. به گزارش خبرگزاری وزارت نفت ایران، شانا، ایران قادر است حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی صادر کند.

XS
SM
MD
LG