لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

درخواست مهتاب کرامتی از «یونیسف» برای بررسی کشته‌شدن کودکان در جریان اعتراضات ایران


تصاویر منتشر شده از برخی کودکانی که در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند.
تصاویر منتشر شده از برخی کودکانی که در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند.

مهتاب کرامتی، بازیگر سینما و سفیر حسن نیت یونیسف در ایران، روز پنجشنبه ۱۴ مهرماه با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که موضوع کشته‌شدن چند کودک در اعتراض‌های ایران را به یونیسف اطلاع داده است.

این هنرپیشه سرشناس در مطلب خود ضمن ابراز همدردی با مردم ایران، کشته و زخمی‌شدن معترضان را «دلخراش» خواند و اعمال هرگونه خشونت علیه معترضان را محکوم کرد.

مهتاب کرامتی در این مطلب که به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده نوشته است: «در جریان بازداشت تعدادی از کودکان و نوجوانان در اعتراضات و استفاده از کودکان زیر ۱۸ سال برای مقابله با معترضان هستم. تمامی این موارد را با مقام‌های صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران مطرح کرده‌ام و در این زمینه پیگیر هستم.»

صدها تن از اعضا و هواداران نهاد خیریه «جمعیت امام علی» در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که حکومت جمهوری اسلامی شماری از کودکان فقیر را در ازای «چند کیسه آذوقه»، برای «سرکوب» معترضان به کار گرفته است.

این بیانیه که به امضای حدود ۸۰۰ نفر رسیده، مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم کرده است که به جای آموزش صلح و دوستی به کودکان، «کلاهخود بر سر آنان گذاشته و باتوم به دست‌شان داده‌اند.»

امضاکنندگان این بیانیه «سوءاستفاده از کودکان» را محکوم کرده‌اند و نوشته‌اند «این امر را نقض آشکار حقوق کودک و در تضاد با روح حاکم بر کنوانسیون حقوق کودک و مصالح عالیه کودکان است.»

سازمان حقوق بشر ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه در گزارشی اعلام کرد که تاکنون دست‌کم ۱۵۴ تن از جمله ۹ کودک در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

این نهاد مقام‌های جمهوری اسلامی را به ارتکاب «جنایت علیه بشریت» متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG