لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

جوزپ بورل: جمهوری اسلامی خشونت علیه معترضان را متوقف کند


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌و‌گو با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بر ضرورت پاسخگویی در مورد کشته شدن مهسا امینی و توقف خشونت علیه معترضان تاکید کرد.

جوزپ بورل روز پنج‌شنبه با انتشار توییتی از گفت‌و‌گوی خود با حسین امیرعبداللهیان خبر داد. در این توییت آمده است: «من خواهان پاسخگویی در مورد کشته شدن مهسا امینی، توقف خشونت علیه تظاهرکنندگان، و آزادی بازداشت‌شدگان شدم.»

بورل با تاکید بر ضرورت مجاز بودن «حق اعتراض و جریان آزاد اطلاعات» گفت که اتحادیه اروپا در حال بررسی «همه گزینه‌ها» است.

او افزود که در این گفت‌و‌گو از ایران خواسته است با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

ساعاتی پیش از آن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای درباره این تماس با بورل تهدید کرده بود که اگر اتحادیه اروپا از معترضان در ایران حمایت و علیه جمهوری اسلامی اقدام سیاسی کند، «پاسخ متقابل می‌دهیم.»

جوزپ بورل، روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا سرکوب اعتراض‌ها توسط مقامات جمهوری اسلامی و کشته‌شدن ده‌ها نفر در پی این سرکوب خشن را «نامتناسب» و «غیرقابل توجیه» دانست و گفت: «اتحادیه اروپا اعمال تحریم بر ضد مقامات جمهوری اسلامی را بررسی می‌کند.»

«گروه کنش» اتحادیه اروپا نیز در توییتی به زبان فارسی تأکید کرده است که «مردم در ایران حق اعتراض مسالمت‌آمیز دارند.»

این نهاد اتحادیه اروپا، همچنین افزوده است: «مقامات باید پاسخگوی مرگ مهسا امینی و بسیاری از تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز از آن زمان باشند. اتحادیه اروپا اقداماتی را جهت اعمال فشار برای احترام به حقوق بنیادی در نظر می‌گیرد.»

دور جدید اعتراضات از نوزده روز پیش آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG