لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

پژوهش تازه: در ایران سالانه ۱۴۵۰ «کودک زیر ۱۵ سال» مادر می‌شوند


عکس تزئینی است
عکس تزئینی است

انتشار خبر زایمان کودکی ۱۴ ساله به عنوان کم‌سن‌ترین مادر سال در رسانه‌های جمهوری اسلامی می‌تواند نمونه‌ای کوچک از پدیده کودک‌مادری در ایران باشد.

بر اساس یافته‌های «پایگاه داده‌های باز ایران» هر سال به طور متوسط ۱۴۵۰ نوزاد توسط مادران زیر ۱۵ سال و حتی جوان‌تر در ایران به دنیا می‌آیند.

آمار متوسط تولد نوزادان توسط مادران زیر ۲۰ سال هم به طور متوسط ۷۶ هزار مورد در سال است.

نکته قابل توجه این که آمار مادران زیر ۱۵ سال از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۹ روند کاهشی داشته و از ۱۵۵۶ مورد به کمتر از ۱۴۰۰ مورد در سال رسیده است. ولی این روند از سال ۱۳۹۹ دوباره صعودی شده است. البته در هفت سال گذشته نسبت کل مادران زیر ۱۵ سال به کل آمار تولد در سال، به شدت افزایش داشته و در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۵ از حدود یک دهم درصد به ۱۴ صدم درصد رسیده است.

پایگاه داده‌های باز ایران پیش از این نیز پدیده کودک‌همسری را بررسی کرده بود. در ایران سالانه به طور متوسط ۱۳۵ هزار ازدواج دختران زیر ۱۸ سال ثبت می‌شود که حدود ۱۷۰۰ ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۳ سال است.

بر اساس معیارهای بین المللی ازدواج زیر ۱۸ سال کودک‌همسری محسوب می‌شود، ولی بر اساس قوانین ایران تنها ازدواج دختران زیر ۱۳ سال به «رضایت ولی» و «تشخیص مصلحت دادگاه» نیاز دارد.

این مطلب با استفاده از گزارش پایگاه داده‌های باز ایران تهیه شده است

XS
SM
MD
LG