لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

ناکامی «قرارگاه تخصصی مرغ» رئیسی؛ قیمت مرغ در تهران از ۱۱۰ هزار تومان گذشت


وب‌سایت تجارت نیوز روز یکشنبه ۲۵ تیر، با اشاره به «گزارش‌های میدانی» از استان تهران از افزایش بی‌سابقه قیمت هر کیلو گوشت مرغ به ۱۱۰ تا ۱۱۲ هزار تومان خبر داد.

رکوردشکنی قیمت گوشت مرغ در هفته‌های اخیر در شرایطی ادامه دارد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، از همان ابتدای روی کار آمدن در سال ۱۴۰۰ با تشکیل «قرارگاه تخصصی مرغ»، وعده کنترل قیمت آن را داده بود.

قیمت مصوب گوشت مرغ در فروردین سال قبل، از کیلویی ٣١ هزار تومان به ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. این سیر صعودی همچنان ادامه داشته و جدیدترین قیمت آن برای مصرف‌کننده، کیلویی ٧٣ هزار تومان تعیین شده است. اما این رقم همچنان بر روی کاغذ باقی مانده است و رسانه‌ها، حتی رسانه‌های موسوم به اصول‌گرا از این روند انتقاد کرده‌اند.

همزمان گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که سرانه مصرف مرغ با گذشت یک سال از حذف ارز دولتی کالاهای اساسی، از حدود ٣٢ کیلوگرم به ازای هر نفر، به ۲۶ کیلوگرم کاهش یافته است.

افزایش تقاضا برای جایگزین کردن مرغ به جای گوشت قرمز، کاهش جوجه‌ریزی، گرانی نهاده‌ها و کاهش عرضه از جمله دلایل افزایش قیمت مرغ هستند.

اما افزایش قیمت‌ها در دو سالی که از ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی می‌گذرد، تنها به رکوردشکنی قیمت مرغ محدود نبوده است و آمارها حاکی از افزایش دست‌کم هفت برابری قیمت مواد غذایی در این دوره هستند.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه نوشت: «نرخ گوشت قرمز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، پروتئین فروشی‌ها، قصابی‌ها و فروشگاه‌های آنلاین بین ۳۱۰ تا ۵۸۵ هزار تومان در نوسان است» و افزود: «گوشت ران گوسفندی پاک شده در برخی فروشگاه‌های آنلاین تا بالاتر از یک میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است.»

بر اساس این گزارش، قیمت گوشت گوساله نسبت به گوشت گوسفندی بیشتر شده است و در قصابی‌ها، هر کیلو گوشت ران گوسفندی ۵۳۰ هزار تومان و هر کیلو گوشت ران گوساله ۵۴۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.»

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز، مصرف گوشت قرمز در ایران در ۱۰ سال گذشته به طور پیوسته کاهش یافته و به ۴ کیلوگرم در پایان سال ۱۴۰۱ رسیده است. به این ترتیب مصرف سرانه گوشت در ایران نسبت به سرانه مصرف جهانی، ۱۷.۱ درصد کمتر است.

همچنین قیمت برنج که در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۶ هزار تومان بود، در بهترین حالت در بازار، بین ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت یک لیتر شیر نیز در سال ۱۳۹۹ از سوی دولت ۶ هزار تومان اعلام شده بود اما این محصول در تابستان جاری به قیمت ۳۰ هزار تومان در لبنیانی‌ها به فروش می‌رسد.

این گزارش حاکی است که قیمت تن‌ماهی، تخم‌مرغ، روغن، حبوبات، پنیر و سایر اقلام و حتی نان هم در این دو سال با افزایش‌های آنچنانی مواجه بوده که در طول ۴ دهه گذشته بی سابقه بوده است.

ابراهیم رئیسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در برنامه‌های خود، وعده «رفع وابستگی کالاهای اساسی و سفره مردم به نرخ ارز، حل فاصله طبقاتی و بی‌عدالتی با تغییر سیاست‌های نادرست اقتصادی، متناسب‌سازی حقوق مردم با تورم، حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم، تامین حداقل معاش با ارائه کارت خرید برای سه دهک پایین» را داده بود.

او حتی در ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ دستور «ریشه‌‌کن کردن فقر مطلق» تا پایان همان سال؛ یعنی تنها در مدت دو هفته، را داده بود.

XS
SM
MD
LG