لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

مقام آمریکایی: واشنگتن مانع معامله بانک های خارجی با ایران نیست


مقام های ایران مدعی هستند که آمریکا مانع معامله بانکهای خارجی با ایران است.
مقام های ایران مدعی هستند که آمریکا مانع معامله بانکهای خارجی با ایران است.

یک مقام آمریکایی گفته است ایالات متحده مانعی برای بانک های خارجی در معامله با ایران وجود ندارد.

در پی موافقت تهران با اجرای توافق اتمی، اکثر تحریم های بین المللی علیه اقتصاد ایران در ماه ژانویه برداشته شد، اما واشنگتن برخی از تحریم ها مربوط به برنامه موشکی ایران و آنچه حمایت از تروریسم می خواند را نگه داشت.

هراس از گرفتار شدن در مقررات تحریم های باقیمانده، اکثر بانک های خارجی را از برقراری مناسبات با ایران باز داشته و دولت ایران را خشمگین ساخته است.

مقام های ایران در روزهای اخیر بارها ادعا کردند که آمریکا به بانک های خارجی اجازه معامله با ایران را نمی دهد. برعکس این ادعا، رویترز به نقل از کری بک مئیر، معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم ها در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده مانعی در راه بانک ها برای معامله با ایران نیست. این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت مقامات آمریکایی با رهبران بازرگانی در سراسر جهان ملاقات می کنند تا به آنها اطمینان می دهند واشنگتن شرایط توافق اتمی با ایران را رعایت می کند.

او به تازگی در دبی با مسئولان شرکت های محلی و بین المللی ملاقات کرد و آنها را از معاملات قانونی و غیر قانونی با ایران مطلع کرد. وی توضیح داد در حالی که بانک های آمریکا بعنوان بخشی از تحریم تجاری هنوز از معامله با ایران ممنوع هستند اما واشنگتن بانک های خارجی را برای معامله با ایران جریمه نخواهد کرد.

با این حال، بک مئیر گفت بانک های خارجی باید حواس شان باشد که با نهادهای وابسته نظامی مثل سپاه پاسداران که تحت تحریم هستند، معامله نمی کنند.

با اینکه این مقام وزارت خارجه می گوید دیدار او با بازرگانان برای رفع نگرانی آنها بوده اما رویترز در گزارش خود می گوید به رغم این اظهارات، احتمال نمی رود گفته های او بانک ها در اروپا، خاورمیانه و کشورهای دیگر را مطمئن سازد. آنها می گویند تحریم های باقیمانده چنان پیچیده است و ریسک بالایی دارد که هنوز جرات نمی کنند با ایران وارد معامله شوند.

در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی شرکت ها از امکان بازگرداندن تحریم ها ، بک مئیر گفت تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند بماند، آمریکا به چنین اقدامی دست نخواهد زد.

XS
SM
MD
LG