لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

پلیس فتا: منتشر کننده اطلاعات مشترکان ایرانسل، دستگیر شد


 از دو روز پیش ربات تلگرامی اطلاعات مشترکان ایرانسل مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس محل سکونت را منتشر می‌کند.
از دو روز پیش ربات تلگرامی اطلاعات مشترکان ایرانسل مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس محل سکونت را منتشر می‌کند.

معاون حقوقی پلیس فتا از دستگیری عامل انتشار اطلاعات مشترکان ایرانسل خبر داد.

به نوشته خبرگزاری میزان، حسین رمضانی روز دوشنبه ۱۴ تیر گفت که فرد دستگیر شده جوانی ۱۹ ساله و دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر است که به ایجاد روبات در شبکه اجتماعی تلگرام برای برای انتشار اطلاعات مشترکین یکی از اپراتورهای تلفن همراه اعتراف کرده است.

این مقام پلیس با تاکید بر اینکه اطلاعات منتشر شده همان اطلاعات دوسال پیش است گفت که منتشر کننده اطلاعات، دلیل اقدام خود را کنجکاوی اعلام کرده است.

فرد بازداشت شده در گفت و گویی با خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران، خود را اهل یکی از شهرهای غربی ایران و دانشجوی رشته کاردانی نرم افزار در شهر خود معرفی کرده است.

به گفته او، اطلاعات مشترکان ایرانسل بوسیله یکی از اعضای یک گروه تلگرامی که بیشترشان برنامه نویسی می دانستند به اشتراک گذاشته شد. او توضیح داد که برای مشهور شدن و نشان دادن توان برنامه نویسی خود تصمیم گرفت که رباتی بسازد.

یک روز پیش از اعلام دستگیری فرد منتشر کننده، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که اطلاعات مشترکان ایرانسل ابتدا توسط "عوامل یکی از نهادها" منتشر شده بود.

او با حضور در مجلس گفت: "حدود دو سال و نیم پیش یکی از اپراتورهای کشور کلیه اطلاعاتش را در ارتباط با مشترکان در اختیار یکی از نهادها گذاشت که متاسفانه در آن زمان، اطلاعات توسط یکی از همکاران آن نهاد به بیرون درز کرد."

مقامات وزارت ارتباطات و مسئولان پلیس اعلام کرده اند که ربات منتشر کننده اطلاعات مشترکان ایرانسل متوقف شده و دیگر فعال نیست.

روزنامه اعتماد روز شنبه ۱۲ تیر نوشته بود که از دو روز پیش ربات تلگرامی با وارد کردن شماره تلفن مشترکان ایرانسل مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس محل سکونت را منتشر می‌کند.

XS
SM
MD
LG