لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

پلیس فتا به دنبال هکری است که اطلاعات ۲۰ میلیون مشترک ایرانسل را منتشر کرد


در پی انتشار اخباری مبنی بر انتشار اطلاعات حدود ۲۰ میلیون مشترک ایرانسل در یک کانال تلگرامی، معاون حقوقی پلیس فتا اعلام کرد که این واحد پلیس با شکایت اپراتور به دنبال انتشاردهنده اطلاعات مشترکان ایرانسل است.

حسین رمضانی، روز شنبه ۱۲ تیر به خبرگزاری مهر گفت: "اخیرا فردی با طراحی یک ربات در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایل پایه اقدام به انتشار اطلاعات قدیمی مشترکان آن اپراتور کرده است که بخش حقوقی اپراتور تلفن از ایجاد کننده ربات و انتشار دهنده اطلاعات شکایت کرد." به گفته او پلیس فتا نیز با دستور قضایی در پی شناسایی مجرم است.

این مقام پلیس تاکید کرد که در حال حاضر نگرانی از این نظر وجود ندارد چرا که به گفته او از لحاظ فنی و تخصصی، ایرانسل امنیت مناسبی را برای حفظ و رعایت حریم خصوصی کاربران خود پیش بینی کرده است.

محمود تجلی مهر کارشناس ارتباطات به بخش فارسی صدای آمریکا می گوید انتشار اطلاعات بیش از ۲۰ میلیون کاربر شبکه ایرانسل "نمی تواند بخشی از جنگ سایبری ایران با دیگر کشورها باشد."

به گفته آقای تجلی مهر این حرکت بیشتر "نشانگر ماجراجویی های هکرهای داخلی در ایران است و در عین حال وجود حفره های امنیتی در این شبکه ها را به وضوح نشان می دهد."

خبر انتشار اطلاعات کاربران ایرانسل در شماره روز شنبه روزنامه اعتماد منتشر شد. به نوشته این روزنامه، از دو روز پیش ربات تلگرامی با وارد کردن شماره تلفن مشترکان ایرانسل مشخصاتی نظیر نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس محل سکونت را منتشر می‌کند.

در همین ارتباط، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات اعلام کرد که این وزارتخانه با دستور وزیر، ربات فاش کننده اطلاعات را مسدود کرده است. این وزارتخانه همچنین اطلاعات منتشر شده را قدیمی و مربوط به دو سه سال گذشته دانست.

شرکت ایرانسل تا کنون واکنشی به موضوع انتشار اطلاعات خصوصی کاربران خود نشان نداده است. در این رابطه تنها مدیر روابط عمومی ایرانسل در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این شرکت هنوز برای پاسخگویی به خبر لو رفتن اطلاعات خصوصی مشترکان خود به نتیجه‌ای نرسیده است.

XS
SM
MD
LG