لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

بعد از پلیس، یک مقام قضایی هم تکرار کرد: داخل خودرو خصوصی نیست


برخی مراجع برعکس پلیس داخل خودرو را حریم خصوصی می دانند.
برخی مراجع برعکس پلیس داخل خودرو را حریم خصوصی می دانند.

چند روز بعد از اینکه سخنگوی پلیس ایران اعلام کرد داخل خودرو حریم نیست، یک مقام قضایی ایران نیز اعلام کرد بخش قابل رویت ماشین، حریم خصوصی محسوب نمی شود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه ‌قضائیه جمعه ۱۶ تیر اعلام کرد بخش پنهان ماشین مثل صندوق عرق حریم خصوصی تلقی می شود اما بخش پیدای خودرو که بدون تفتیش قابل رؤیت است حریم خصوصی نیست.

اظهارنظر این مقام قضایی بعد از اظهارنظر سعید منتظرالمهدی سخنگوی نیروی انتظامی اعلام شد که پیشتر او نیز گفته بود داخل خودروها حریم خصوصی به شمار نمی‌آید.

این تازه ترین تنش بین نهادهای حکومتی از جمله پلیس و قوه قضاییه با دولت است.

نهادهای بین المللی حامی حقوق بشر و گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا همواره به نقض حقوق بشر در ایران توسط جمهوری اسلامی معترض هستند.

همزمان خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی از این اقدام انتقاد کرده و نظر چند مرجع تقلید را منتشر کرده است.

حتی آیت الله ناصر مکارم شیرازی که از روحانیون محافظه کار محسوب می شود پیشتر گفته بود، داخل خودرو جزو حریم شخصی است و دیگری حق ندارد به آن تجاوز کند، ولی جهات شرعی مانند حجاب و امثال آن باید در داخل اتومبیل رعایت شود.

آیت‌الله نوری همدانی نیز در پاسخ به این سوال اظهار کرده است: «در فرض سوال، بلی خصوصی است و باید بر اساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود.

پیشتر یک رای وحدت رویه دیوانعالی ایران نیز داخل خودرو را حریم شخصی عنوان کرده بود اما اظهارات جدید پلیس و مقام قضایی نشان می دهد آنها در تفسیری جدید خود را محق می دانند که با سرنشینان خودرو به زعم اینکه داخل خودروی شان «حریم خصوصی نیست» برخورد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG