لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی در ایران؛ میل خرید زیاد است


برغم افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانیان زیاد است.
برغم افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانیان زیاد است.

دست اندرکاران بازار خودرو در ایران، از افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروهای وارداتی خبر می‌دهند، که بخشی ناشی از بالا رفتن ارزش برابری دلار، و بخشی دیگر به دلیل افزایش تعرفه‌های گمرکی است.

فرهاد احتشام‌زاده رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، در گفتگویی با دنیای اقتصاد، از افزایش ۱۲ تا ۱۵ درصدی قیمت فروش انواع خودروهای وارداتی در سال جدید خبر داده است.

او با اشاره با این که در لایحه بودجه سال ۹۵ قیمت مبادلاتی دلار آمریکا در برابر ریال ایران ۱۲ درصد و همزمان با آن قیمت بازار آزاد دلار نیز ۱۵ درصد افزایش یافته، می‌گوید این امر سبب شده تا در سال جاری شاهد این افزایش در قیمت فروش خودروهای وارداتی باشیم.

به گفته آقای احتشام‌زاده، دولت نیز به منظور حمایت از صنایع داخلی تعرفه‌های سنگینی برای خودروهای وارداتی اعمال کرده است.

دکتر جمشید اسدی استاد اقتصاد دانشگاه در پاریس می‌گوید، "افزایش قیمت خودروهای وارداتی و تعرفه‌های گمرکی در راستای منافع نمایندگی‌های فروش خودرو، و محفلی از قدرتمندان، انجام می‌گیرد که در ایران آقا‌زاده‌ها نامیده می‌شوند."

وی به صدای آمریکا گفت: "واقعیت این است که با شرایط سیاسی و منطقه ای، ارزش دلار در مقایسه با ریال بالاتر می رود. به زبان ساده، هرچه ارزش دلار در مقابل ریال بالاتر برود، بدین معناست که ایرانی ها اگر کالای خارجی بخرند، باید پول بیشتری بدهند."

این اقتصاد دان افزود: "در مورد خودرو و قطعات خودرو هم شرایط همین است. اگر باز ارزش دلار در مقابل ریال بالا برود، ایرانی ها باید پول بیشتری بدهند."

جمشید اسدی عقیده دارد که بستن تعرفه سنگین بر خودروهای وارداتی به نفع اقتصاد ایران نیست، چون "در واقع این تعرفه دست آقازاده ها و افراد واسطه را برای واردات غیرقانونی باز می گذارد و همین می شود که هزاران خودروی قاچاقی وارد کشور می شود."

این در حالی است که با وجود افزایش قیمت خودروهای لوکس در ایران، تمایل به خرید آن در بین بخشی از ایرانی ها همچنان زیاد است.

به گفته فرهاد احتشام‌زاده اکنون ۱۸ نمایندگی رسمی خودروهای خارجی در ایران فعال‌یت دارند، که مستقیما با کارخانه‌های مادر در ارتباط هستند. پیش بینی می‌شود تعداد نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در ایران به سرعت افزایش پیدا کند.

XS
SM
MD
LG