لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

بازار خودرو در ایران؛ قیمت «خودروهای خارجی ۱۰ برابر قیمت‌های جهانی» است


خط تولید خودرو در ایران. آرشیو
خط تولید خودرو در ایران. آرشیو

گزارش‌ها از ایران حاکی است قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی و خارجی بار دیگر روند صعودی گرفته است. در این میان، و به دنبال چهار سال ممنوعیت واردات خودرو خارجی، قیمت این خودروها افزایش یافته و « ۱۰ برابر قیمت‌های جهانی است. »

برخی از رسانه‌ها در ایران می گویند با توجه به بالا رفتن قیمت دلار تا حدود سی هزار تومان، و جلوگیری از واردات خودرو خارجی، «بازار قیمت خودرو از کنترل خارج شده» است.

مرکز آمار ایران روز جمعه نرخ تورم یک سال منتهی به آذر ماه امسال را برای خانوارهای ایرانی ۴۳.۴ درصد اعلام کرد. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است.

با این حال، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران می گوید: «دولت سیزدهم برای کنترل تورم اقداماتی انجام داده و همچنین برخی فعالیت‌های تورم‌زا را متوقف کرده و بر اساس همین تصمیم‌ها، شاهد روند کاهشی تورم هستیم.»

گزارش خبرگزاری فارس حاکی است قیمت خودرو داخلی هم افزایش ۱۸ درصدی داشته است. بر اساس این گزارش، هر چند مجلس شورای اسلامی با احضار وزیر صنعت قرار بوده فعالیتی در این زمینه انجام دهد، ولی هنوز وزیر به مجلس نرفته است.

این گزارش می‌گوید سه هفته از زمان درخواست‌ها گذشته و در مجلس طرح استیضاح وزیر صنعت در دست نمایندگان است.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران با اشاره به سود ۱۰۰ درصدی دلالان خودرو از اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو گفت با وجود افزایش ۱۸ درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، خودروسازان هنوز میزان عرضه به بازار را افزایش نداده‌اند.

ابراهیم رئیسی و نزدیکان وی طی تبلیغات انتخابات پر مناقشه خرداد ۱۴۰۰ بر رفع مشکلات اقتصادی ایران طی چند هفته و چند ماه وعده داده بودند.

XS
SM
MD
LG