لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

نماینده پارلمان کانادا خواستار برقراری مناسبات دیپلماتیک این کشور با ایران شد


نیروهای پلیس در مقابل سفارت ایران در کانادا - سال ۲۰۱۲
نیروهای پلیس در مقابل سفارت ایران در کانادا - سال ۲۰۱۲

یک نماینده پارلمان کانادا از حزب حاکم لیبرال به رهبری جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، خواستار برقراری مناسبات دیپلماتیک این کشور با ایران شد.

مجید جوهری نماینده ریچموند هیل در ایالت اونتاریو می‌گوید توماری با امضای ۵۶۰۰ نفر دریافت کرده که خواستار بازگشایی سفارت ایران در کانادا شده‌اند.

از سال ۲۰۱۲ دولت محافظه کار پیشین کانادا در اعتراض به کارنامه حقوق بشری دولت ایران، سفارتخانه خود را در تهران بست و از ایران نیز خواست تا سفارتخانه‌اش را در اتاوا تعطیل کند.

پس از انتخاب جاستین ترودو به نخست وزیری دولت جدید لحن تند علیه ایران را تغییر داد و اعلام کرد که خواستار برقراری دوباره رابطه با ایران است.

در اردیبهشت ماه امسال نیز حسین جابری انصاری، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که پس از برجام، دولت جدید کانادا برای برقراری دوباره روابط سیاسی ابراز علاقه کرده و توافق شده تا گفت و گوهایی بین دو کشور صورت بگیرد.

به تازگی منابع آگاه از گفتگوهای محرمانه ایران و کانادا برای بازگشایی سفارتخانه ها خبر داده‌اند.

بیژن احمدی، رئیس کنگره کانادایی‌های ایرانی‌تبار در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید از سرگیری روابط به حل مشکل ۳۰۰ هزار ایرانی کانادایی کمک خواهد کرد.

یکی از مواردی که باعث تیره شدن روابط ایران و کانادا شد، مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار کانادایی ایرانی تبار در زندانی در جمهوری اسلامی بود. سعید مرتضوی، که اخیرا درباره کشته شدن چند نفر از معترضان وقایع ۱۳۸۸ عذرخواهی کرده، از جمله افرادی است که فعالان حقوق بشر او را به دست داشتن در قتل زهرا کاظمی متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG