لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

ایران ۱۰۰ تن مواد مخدر را معدوم کرد


ایران روز چهارشنبه (۵ تیر) دست کم ۱۰۰ تن مواد مخدر قاچاق‌شده را سوزاند. در این مراسم شماری از مقامات ارشد ایرانی و خارجی حضور داشتند. این اقدام تلاشی است در جهت نشان دادن آنچه که تهران ممانعت جریان مواد مخدر به اروپا از مسیر ایران می‌نامد.

مقامات حاضر در این مراسم، غرب را به ناکامی در توقف قاچاق مواد مخدر متهم کردند و گفتند معتادان اروپایی عامل محرک قاچاق مواد مخدر از مسیر ایران هستند.

ایران در مسیر عمده قاچاق مواد مخدر میان افغانستان و اروپا و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد که بارها محموله‌های بزرگ مواد مخدر را مصادره کرده است.

سردار احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی تهران ضمن انتقاد از عدم همکاری غرب با ایران گفت کشورهای غربی تجهیزات لازم برای مبارزه با مواد مخدر را در اختیار ایران قرار نمی‌دهند.

آقای رادان گفت طی سه دهه گذشته در عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر بیش از ۳۷۰۰ سرباز ایرانی کشته و ۱۲,۰۰۰ تن دیگر مجروح شده‌اند.

رادان گفت:‌ «اگر اراده ایران در مبارزه با مواد مخدر نبود، امروز کشورهای اروپایی مجبور بودند جوانان معتاد را از خیابان‌هایشان جمع کنند.»

فرمانده نیروی انتظامی تهران گفت:‌ «ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است اما کشورهای دخیل در این امر نه تنها به ما یاری نمی‌رسانند، بلکه از ارائه تجهیزات اولیه مثل سگ‌های بویاب و تجهیزات الکترونیک خودداری می‌کنند.»

ایران در گذشته تهدید کرده است که اگر کشورهای غربی به رویه غیرهمکاری خود ادامه دهند و یا ایران را به خاطر اعدام قاچاقچیان مورد انتقاد قرار دهد، راه ترانزیت مواد مخدر را از خاک ایران به اروپا باز می‌گذارد.

کشورهای غربی می‌گویند در منطقه و از جمله در کشورهای همسایه ایران فعال هستند و تلاش می‌کنند جلوی تجارت تریاک و دیگر انواع مواد مخدر را بگیرند.

مقامات ایرانی گام‌های متعددی برای توقف قاچاق مواد مخدر برداشته‌اند که ساختن موانع در مرز طولانی ۹۰۰ کیلومتری با افغانستان از آن جمله است. افغانستان بزرگترین تولید‌کننده تریاک جهان است.

سردار رادان گفت ایران در سال ۱۳۹۱، ۵۰۰ تن مواد مخدر را توقیف کرده است.

XS
SM
MD
LG