لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

ایران: کشف «بزرگترین» محموله مواد مخدر ظرف یک روز


فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از کشف «بزرگترین» محموله مواد مخدر ظرف یک روز در ۳۰ سال گذشته خبر داده و گفته است در این عملیات که در سیستان و بلوچستان صورت گرفته، یک قاچاقچی نیز کشته شده است.

به گزارش روز شنبه، ۱۸ آذرماه، خبرگزاری مهر، حسین ذوالفقاری گفته است که پس از ۱۸ روز کار عملیاتی، در نهایت در یک درگیری ۳۶ ساعته در هنگ مرزی جکیگور در سیستان و بلوچستان، «۱۱ تن و ۳۶ کیلوگرم» مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

به گفته این مقام مسئول، طی این درگیری که در سه نقطه در جریان بود، یک نفر از قاچاقچیان مواد مخدر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند که مجروحان به خاک پاکستان گریخته‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از «۱۰ تن از این محموله تریاک و مابقی حشیش بوده است»، افزوده که «کشف چنین محموله بزرگی از مواد مخدر طی سال‌های پس از انقلاب در سیستان و بلوچستان بی سابقه است.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین ذوالفقاری گفته است که از ابتدای سال جاری تا ۱۶ آذرماه، «۷۹ تن» مواد مخدر در «شرق و هرمزگان» کشف و ضبط شده است که طبق گفته غلان نبی کوهکن، فرمانده مرزبانی سیستان و بلوچستان، «بیش از ۵۶ تن» از این مواد در مرزهای این استان توقیف شده است.

به گزارش رادیو فردا بر اساس آمارهای رسمی، ایران که در مسیر انتقال مواد مخدر از افغانستان به اروپا و خاورمیانه قرار دارد، از آغاز سال ۲۰۱۲ تا کنون «بیش از ۳۵۰ تن مواد مخدر» توقیف کرده است.

مقام های ایران می گویند که طی ۳۰ سال گذشته و در جریان عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، «بیش از چهار هزار» نیروی پلیس و سرباز کشته شده‌اند.

اگرچه جامعه بین‌المللی اجرای مجازات اعدام برای افراد مرتبط با قاچاق مواد مخدر در ایران را همواره محکوم کرده است ولی بارها از اقدامات ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر تقدیر به عمل آورده است.

در این زمینه، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل که برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به ایران خدمات مختلفی چون خدمات مالی ارائه می‌کند، بارها از ایران تقدیر کرده است.

این در حالی است که به گفته خبرگزاری فرانسه، آمریکا مقام‌های ایران به ویژه اعضای سپاه پاسداران را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم می‌کند. ایران در مقابل می‌گوید که گسترش مواد مخدر در ایران کار غرب و سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل است.
XS
SM
MD
LG