لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: ایران جزو ۱۰کشوری است، که بیکاری دو رقمی دارد


محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، پیش از ظهر روز جمعه ۲۸ بهمن ماه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: «دولت مصمم به اجرا و تحقق مصوبه ۵۰ درصد اشتغال نیروهای بومی استان بوشهر در صنایع نفت و از این استان به ویژه در عسلویه است.»


معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: «بر اساس آمار ارائه شده تا کنون ۳۲ درصد از مصوبه محقق شده است که امیدواریم ۱۸ درصد مابقی نیز با تاکیدی که رئیس جمهور داشته اند در اختیار نیروی کار استان بوشهر قرار گیرد.»


عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی نیز، روز پنج شنبه ۲۷ بهمن ماه، با اعلام این که تا پایان سال جاری یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد، گفت : « ایجاد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در سال آینده، هدف گذاری شده است.»


خبر آن لاین، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه، در یادداشتی با عنوان «احمدی نژاد دیشب نرخ جدید بیکاری را لو داد» نوشته است: «گفتنی است، مطابق اعلام مرکز آمار ایران طی بهار سال جاری جمعیت بیکاران کشور ۳ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۲۰۰ نفر برآورد شده بود. اما دیشب محمود احمدی نژاد اعلام کرد که از آغاز امسال تاکنون از مرز ایجاد یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل عبور کرده ایم. براین اساس این فرضیه مطرح می شود که در سال جاری بیش از ۴۰۰ هزارنفر به جمعیت فعال کشور افزوده شده باشد، در این صورت نرخ بیکاری کشور در حال حاضر حداکثر ۹ و هفت دهم درصد خواهد بود.»


سخنان رئیس قوه مجریه و اعضای کابینه او در حالی بیان می شود،که مرکز آمار ایران از تابستان سال جاری تا کنون نرخ بیکاری را اعلام نکرده است پیش از این عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ بیکاری تابستان و پاییز تا بهار سال آینده اعلام خواهد شد با ابراز بی اطلاعی از این موضوع خاطر نشان کرد: «نمی توان زمان دقیقی برای این موضوع اعلام کرد.»


مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فصل بهار امسال، ۱۴ و شش دهم درصد گزارش کرده است.
روزنامه جهان صنعت در یکی از شماره های اخیر خود، در زمینه «صلاحیت آمارها » نوشته است: «چرا هیچ نهاد و دستگاهی آمار ارایه نمی‌کند؟ این سئوالی است که شاید بارها خبرنگاران از مسوولان پرسیده اند و هر بار یا دستگاه‌ها پاسخ را به دیگری پاس می‌دهند یا عنوان می‌شود که فعلا صلاح نیست که اعلام شود. اما برخی از آمارها در شرایط کنونی برای محققان ضروری است تا مبنای تحقیق آن ها قرار گیرد. یکی از این آمارها نرخ بیکاری است که به نظر می‌رسد آمارنرخ بیکاری هم به جدول صلاح نیست منتشر شود، پیوسته است»


در همین حال جمشید انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در تازه ترین گفت و گوی خود با سایت خبری تحلیلی تابناک، گفت: «فارغ از بحث‌های تبلیغاتی و بدون تعارف، کشور مشکلات اقتصادی بی شماری دارد. ما جزو ده کشور دنیا هستیم که نرخ بیکاری دو رقمی داریم و از این مشکل رنج می‌بریم. با این نرخ بیکاری، نزدیک ۴ و نیم میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد. واقعا اگر انسانهای توانمندی هستیم و مدیریت کشور که در اختیار دولت است، توانمند است و اگر امکانات کشور بسیار بالاست، در یک مدت زمان مشخص، مشکل بیکاری این ۴ و نیم میلیون نفر را حل کنند.»


البته محمود احمدی نژاد قول داده است تا پایان دولت دهم معضل بیکاری را در ایران، نه تنها حل، بلکه ریشه کن کند .

XS
SM
MD
LG