لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

دو کشتی جنگی ایران، با پایان سفر لولا به واشنگتن، در برزیل لنگر انداختند


کشتی نظامی ایرانی مکران در سواحل ریودوژانیرو
کشتی نظامی ایرانی مکران در سواحل ریودوژانیرو

دو کشتی جنگی ایران روز یکشنبه پس از مجوز دولت لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، در ریودوژانیرو پهلو گرفتند. مجوز این اقدام علیرغم فشارهای ایالات متحده بود که از برزیل خواسته بود اجازه لنگرانداختن به این دو کشتی ندهد.

به نوشته رویترز در روز دوشنبه، اداره بندر ریو در بیانیه‌ای گفت کشتی‌های جنگی مکران و دنا هر دو صبح روز یکشنبه وارد بندر شدند.

رویترز در اوایل این ماه گزارش داده بود که برزیل، در اقدامی پیش از سفر لولا به واشنگتن برای دیدار و گفتگو با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در برابر فشارهای ایالات متحده تسلیم شد و درخواست جمهوری اسلامی ایران برای پهلوگیری این کشتی‌ها‌ در اواخر ژانویه در بندر ریو را رد کرد.

با این حال، با پایان سفر لولا به واشنگتن، برزیل به کشتی‌ها جنگی جمهوری اسلامی ایران اجازه پهلوگیری داد.

حضور ناوهای جنگی ایران در سواحل برزیل باعث نارضایتی ایالات متحده است. زیرا واشنگتن به دنبال ایجاد روابط نزدیکتر با دولت لولا است. او در اول ژانویه به قدرت رسید.

سفیر ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۵ فوریه از برزیل خواسته بود اجازه لنگر‌انداختن به کشتی‌ها جنگی ایرانی را ندهد.

دیپلماسی با ایران یکی از نکات برجسته تلاش های لولا برای تقویت جایگاه بین المللی برزیل در دوره ریاست جمهوری قبلی او بود.

او در سال ۲۰۱۰ به تهران سفر کرد تا با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری وقت، دیدار و گفتگو کند. در آن زمان لولا به دنبال میانجی‌گری برای توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا بود.

XS
SM
MD
LG