لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

دور جدید اعتصاب بازاریان همزمان با شروع تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی


پیش از این بازاریان ایران در اعتراض به وضعیت اقتصادی، رکود، گرانی و تورم چندین بار دست اعتراض زده بودند. 
پیش از این بازاریان ایران در اعتراض به وضعیت اقتصادی، رکود، گرانی و تورم چندین بار دست اعتراض زده بودند. 

گزارش ها حاکی از آغاز دور جدید اعتصاب بازاریان ایران همزمان با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف کشور است.

ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد روز دوشنبه ۱۴ آبان‌ بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، گرگان، بابل و مشهد بسته است. در این تصاویر اعلام شده که صاحبان کسب و کار به اعتصاب سراسری بازاریان پیوسته‌اند.

پیش از این فراخوان هایی برای آغاز دور جدید این اعتصاب ها برای اعتراض به گرانی، تورم و کسادی بازار منتشر شده بود.

دور جدید این اعتصاب‌ها در شرایطی است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز روز دوشنبه اعمال شده است. تحریم‌هایی که به نظر می رسد وضعیت اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار دهد و ادامه اعتراضات بازاریان را در پی داشته باشد.

مهر ماه گذشته، بازاریان ایران در اعتراض به نوسانات بازار ارز، وضعیت اقتصادی، رکود، گرانی و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتراض زده بودند. آنها در تیر ماه نیز دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند، که با حضور گسترده پلیس برای برخورد با آنچه «اخلالگران» امنیت اقتصادی نامیدند، مواجه شد.

برخی کارشناسان اعتراض بازاریان را به نوعی ادامه تظاهرات دی ماه ۹۶ می دانند و معتقد هستند که موج تظاهراتی که دی ماه سال گذشته در سراسر ایران شروع شد، هرگز بطور کامل خاموش نشده است.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این در توئیتی به اعتراض بازاریان ایران اشاره کرده و گفته بود، جمهوری اسلامی به جای صرف پول در کشور خود،‌ آن را صرف گروه‌های تروریستی خارج می‌کند و مردم خود را گرفتار کرده است.

اما این اعتصاب‌های سراسری در ایران در حالی به بازاریان کشیده شده که چهارمین دور اعتراضات کامیونداران هم چند روزی است از سر گرفته شده است. کامیون‌داران که در اعتصاب‌های پیشین خود با برخوردهای قضایی و امنیتی گسترده ای روبرو شدند،‌ این بار در اعتراض به بازداشت همکارانشان از سوی دستگاه‌های امنیتی ایران دست به اعتصاب زده‌اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG